Töökas nädalavahetus Rails Girlsil ehk naised programmeerima!

Jahedad ja vihmased sügisilmad lihtsalt on tubaseid tegemisi soodustavad ja kui üks hetk avastasin, et Rails Girls Tallinna septembrikuu workshopile registeerimine on avatud, siis oli asi otsustatud. Olen koolis paar põgusat programmeerimisteemalist kursust küll läbi teinud, kuid oma igapäevases kvaliteediinseneri töös koodi kirjutamisega siiski ei tegele. Ettevõttesiseselt on aga käimas raamatukogu arendus just Ruby on Railsi kasutades ja nii süveneski idee lasta end sel teemal natuke harida.

Igatahes Rails Girlsi näol on tegemist rahvusvahelise mittetulundusliku õpitoaga, mis on kõikidele huvilistele tasuta. Ahjaa, üks väike aga on ainult – osalejateks on vaid naised või kui ikka väga hästi läheb, siis lubatakse ka mõni mees uksest sisse. Muidugi ainult juhul, kui ta eriti ägeda ja tegija naise kaasa toob. Seekord vist keegi selle trikiga hakkama ei saanudki. Nagu tasuta asjade puhul ikka on ka Rails Girlsi workshopile tunglejate hulk alati suur (see aasta koguni 125 naist ning 2 meest) ja silmapaistmiseks tuleb ära täita paarist-kolmest küsimusest koosnev ankeet. See on võimalus demonstreerida oma suurepärasid ilukirjanduslikke võimeid ja korraldajaid võluda. Kusjuures kui “motivatsioonikiri” on atraktiivselt kirja pandud, siis tundub, et mida vähem programmeerimisest teada, seda suurema tõenäosusega ka Rails Girlsi üritusele kutse saab. Paar kevadel toimunud workshopilt välja jäänud neiut soovitasid oma kogemustest õppida ning oma koodi kirjutamise oskuste kohapealt enesekiitusega tagasi hoida. Just sel põhjusel sai oma ankeeti kirja pandud, et ei ole koodi näinud ja ei ole koodi teinud.

 

Mis see Rails Girls ikkagi on?

Rails Girls on 2010. aasta novembris Helsingist alguse saanud üritus, mida organiseerivad vabatahtlikud Ruby huvilised. Selgitusena olgu öeldud, et Ruby on programmeerimiskeel Jaapanist ning Rails veebiarenduse raamistik, mis siis Rubyt kasutab.

Rails Girls on põhimõtteliselt ühepäevane crash-course tutvustamaks Ruby on Railsiga veebirakenduste loomist. Tõsi, väga palju seal siiski ära teha ei jõua ning pigem on see kiire sissejuhatus ja isu kasvatamine kui päevane hardcore programmeerimislaager. Idee ise on üllas ja tore – tutvustada ja suunata igas vanuses ja igast eluvaldkonnast naisi rohkem tehnikamaailmas osalema, aidates neil endil luua töötavaid veebirakendusi. Näidata, et vaata kui äge asi ja sa tegid selle ise nii lühikese ajaga, mõtle mille kõigega võid hakkama saada, kui põhjalikumalt pühendud! Ehk eesmärk on just motiveerida ja süvendada soovi iseseisvalt juurde õppida ning läbi selle oma ideed ellu viia.

 

 

Start Garage48 HUBis

Reede õhtupoolik oli sisustatud Garage48 HUBis arenduskeskkonna üle saamise,  nii korraldajate kui osalejatega suhtlemise ning mentorite närvide kulutamisega. Ilmselgelt oleks võinud nii mõnegi Ubuntu uuendusega eelnevalt kodus ühele poole saada, aga no siis ei oleks vabatahtlikud Linuxi gurud oma oskusi näidata saanud.  Ja ootuspäraselt kinnitas seegi installatsiooni pidu, et Maci kasutajate elu on vähemalt Ruby on Railsi puhul kergem kui Windowsi fännidel.

Seltskond, kellega koos õppida ja töötada, oli väga kirju – klaverimängijad, büroojuhid, paar testijat, reklaami- ja humanitaarerialade tudengid, disainerid ning palju teisi, kes kõik meelde ei jäänudki. Kuna naisi ja neiusid oli nii erinevatest eluvaldkondadest ja ka eri vanusest, siis IT alased teadmised ja kogemused olid samuti varieeruvad.

Tõsisem ettevõtmine algas laupäeva hommikul, kui suurem osa rahvast oli enam vähem ka une silmist pühkinud ja juba adekvaatsemalt suhelda jõudsid. Nagu uute asjade õppimisel hea tava ikka ette näeb, siis algas ka Rails Girls põgusa ülevaatega Ruby on Railsile. Ettenähtud viieteistkümnest minutist Tryruby.org lehele basic Ruby käske õpetuse järgi sisse toksimisest sai ilma vaevata tunnike  teemal „sissejuhatus IT-sse“. Muidu tiheda päeva peale mahtus veel lisaks korralikule lõunale ka paar lühikest ettekannet.  Nende seas idee Microsoft Student Partner konkursil osalemiseks ja soovitused, kuidas pärast Rails Girlsi oma värskelt tärganud Ruby huvi elus hoida ning Michael Hartli Ruby on Rails tutorial läbi teha.  Ning muidugi naiste ja tehnikamaailma parema läbisaamise nimel ka üleskutse Tech Sistersi tegemistes osalema.

 

Foto: Raivo Saare

 

Ise tehtud, hästi tehtud. Peaaegu

Workshopi eesmärk ilmselgelt ei olnud päevase või siiski pigem poole päevase kiirkursusega kellelegi programmeerimist selgeks õpetada ja seda ka ei juhtunud.  Hea, kui enamik üldse aru sai, mida nad tegid.

Sihiks silme ees oli valmis saada ja Herokusse üles panna väga basic veebirakendus, mis oleks siis nii öelda ideede pank. Koht, kuhu lisada ideid ja pilte ning neid siis ka hinnata. Lisaks jooksvalt tekkivate tõrgete (ja neid ikka oli!) likvideerimisele, tuli mentoritel oma tiimiliikmeid harida nii HTMLi, CSSi kui üldiselt layoutide kohapealt.  Seletada, mida üks või teine asi teeb ning aidata usinamatel oma ideid ellu viia. Suurem osa „tööst“ oli siiski pigem etteantud juhendist koodijuppide copy ja paste.

 

 

Kahjuks ühist appide vaatamist workshopi lõpus ei toimunud ning seetõttu ei saanudki teada, kas keegi ka päris oma ideid teostama oli tulnud. Meie rakendus oli päris lihtne: kasutaja saab lisada uue idee, anda sellele nime, lisada kommentaari ning pildi. Lisatud pildid ilmuvad listina, kus kuvatakse kõikidele piltidele ühtne ikoon ning võimalik on pilti samal lehel vaadata, muuta või kustutada. Ning muidugi viiepalliskaalal hinnata.

Päris esimese korraga kõike tööle ei saanud ja lõpuks tuli teha pidevalt kuklasse hingava päevakavaga kompromisse ja leida kiirem, ümbernurga lahendus. Ja no tõenäoliselt kogenud Ruby arendaja pilgu all ei kannataks nii mõnigi koodirida kriitikat välja. Aga lõppkokkuvõttes see ei olnudki kogu ettevõtmise juures oluline, sest kui lahendus lõpuks üles sai, oli ikka paganama uhke tunne!

 

 

Aga järgmine kord mine ise

Mulle endale jättis Rails Girls kokkuvõttes pigem positiivse mulje ja soovitan järgmisel korral teistelgi (vähem tehnilistel) huvilistel osaleda. Jah, aega oli vähe ja tegelikult nagu väga midagi ei õppinud ka ning IT-alaseid teadmisi oli samuti rohkem kui keskmisel osalejal. Aga kogemus oli mõnus, inimesed olid toredad ning silmaringi laiendas ka ning mida ühelt nädalavahetuselt siis veel tahta võikski. Täiesti iseenda jaoks midagi valmis nikerdada on ikka hoopis teine asi.

Kuna Proeksperdis on õnneks väga pädevad arendajad, siis oleks päris tore, kui keegi otsustaks järgmine aasta vabatahtlikuna asjale õla alla panna ning mentorina osaleda. Võtke samuti Rails Girlsist osa, sest häid juhendajaid on alati tarvis ning suhtlemise praktika tuleb agiilses meeskonnas samuti kasuks. Ja kannatlikkust saab ka kuhjaga harjutada, sest viis naist jõuavad ikka rohkem küsida, kui üks mentor vastata.

Kellel tekkis huvi, siis lisainfo on Rails Girlsi kodus ilusasti olemas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *