Üks viis korda subjektiivne toolitest

Kuna meie tööpäev möödub peamiselt istudes on seda võimaldav töövahend monitori kõrval üks tähtsamaid. Mõeldes tüüpilistele kontoritöötajate seljaprobleemidele otsustasime tervele kontorile tõeliselt mugavad toolid soetada. Et oma tagumik on ikka kehale kõige lähemal tegime enne 60 tooli hankimist väikese testisessiooni. Usaldusväärsema tulemuse saamiseks valisime võimalikult erineva kehaehitusega inimesi, kellest igaüks istus läbi kõik kandideerivad toolid ning andis neile oma hinnangu. Alljärgnev postitus koosnebki peamiselt toimetatud testijate kommentaaridest.

Toolitest

RH Logic 400/300 (Link)

Kindlasti on RH Logicul mugavam istuda kui “harju keskmisel kontoritoolil” kuid siiski läksid mugavuse osas arvamused lahku – mõned testijaist leidsid sobiva istumisasendi, mõned mitte. Headest omadustest märgiti täispumbatavat alaseljatuge, negatiivsetest logisevat peatuge ja liiga kõva istet. Testitud toolidest on RH Logic kõige enamate seadistusvõimalustega. Toolidest ainuke, mis juba nädalase testperioodi lõpuks kulumise märke näitas.

Jaan: Peatugi logiseb. Käetoed on suhteliselt jubedad plastikust asjad. Seljatugi on see-eest väga mugav – hea kujuga ja piisavalt pehme. Minu seljale meeldib.

Marju: Esimese asjana jäi mulle hommikul pihku tooli kaelatugi – nagu liiga kergelt tuleb toolist päris välja, lendas mul ootamatult vastu seina.

Lego: Pump, millega seljatuge täis pumbata, haiseb rõvedalt, mille kasutamise tagajärjel hakkavad ka käed samamoodi haisema. Tool vedrutab ebameeldivalt, kui seljatoele toetuda – tundub nagu hakkaks ära murduma.

Ak: Ei meeldi, et selle tooliga ei saa normaalselt kiikuda. Kui tool on kiikumismodes, siis liigub iste horisontaalsuunas ettepoole kaldu, mis on minu jaoks ebamugav. Iste maksimaalset horisontaalset nurka ei saa reguleerida.

Marju: 4. tööpäeva hommikuks on see tool hakanud ühest kohast hargnema (istepadja pealt) ning ka kaelatoe kate on kuidagi ära nihkunud.

Kristi: Kuidagi kange tool. Ei ole mugav. Terve päev oli suht ebamugav.

Isku Step 22 (Link)

Oli ainus tool, mille seadistamist tuli müügimees ka kohapeale näitama. Ka see tool sai istujatelt peamiselt kiitvaid sõnu. Kõige vastuolulisemalt kommenteeriti peatuge – mõnedele testijatele tugi meeldis, teised oleksid selle pigem eemaldanud. Testtoolidest ainuke nahkkattega.

Ak: Alaselja toe sai ka paika, kui istumispingi esiosa üles tõsta. Lisapunktid saab peatoe eest – selle saab sellisesse asendisse kus see nii lösutades kui püstises asendis kaela toetab.

Marju: Selg kipub väsima n-ö lösutades, st see tool ei sobi võibolla inimestele, kes armastavad tahapoole toetada.

Jaan: Ainuke ja väga suur miinus on see, et tooli ei saa piisavalt madalale lasta, et minule meeldivas asendis (istmepadja suur nurk) jalad maha ulatuks.

Kristi: Mugav. Seadistamine pole keeruline aga aega läheb, et leida endale õige asend

Lego: Muidu enam-vähem, aga peatoele ei suutnud mugavat asendit leida. pigem võiks ta seal olemata olla.

Herman Miller Mirra (Link)

Mirra eristus esmalt teistest välimuse poolest – plastikust seljatugi, metallilaadsest materjalist iste. Hinnang istumismugavusele oli ühehäälselt väga hea – ilmselt kuulusid kõik testijad 95. protsentiili. Miinustena toodi välja käetoed. Muidu väga kvaliteetse ehitusega toolil üllatasid need oma logiseva ehitusega. Mitmed testijad kaebasid ka selle üle, et käetugesid ei saa piisavalt kõrgele tõsta. Tooli saab reguleerida madalamaks kui teisi testitud toole, mis on abiks Standardi töölaudade puhul, mille kõrgust reguleerida ei saa.

Ak: Ainuke tool mis toetab korralikult selga ja võimaldab samas soovi korral ka ümber seadistamata kiikuda.

Jaan: Kahjuks pole käetoed kõige paremad – need on kumera kujuga ja käsi ei tunne end stabiilselt.

Ak: Üldiselt käib mulle pinda kui jalgu ei saa tooli all hoida. Erandiks pole ka Mirra – tooli kõrguse seadmise kang käis pidevalt vastu paremat jalga.

Marju: Seljatugi on superhea, ühel ja samal ajal nii jäik kui ka vetruv, st toetab aga ei suru vms. Meeldib, et istumisaluse esiäärt saab üles-alla seadistada vastavalt soovitavale toele.

Lego: Häirib see, et käetugede kõrgeim asend on madalavõitu – võiks mõned sentimeetrid kõrgemale saada tõsta. Võiks olla pea/kaela tugi – kui tooli kasutada reziimis, kus seda saab taha kõige rohkem taha kallutada, hakkab kael väsima.

Kristi: Mõnus vetruv seljatugi, kuigi see võib veidi ootamatult tabada ja siis peab tasakaalu saavutamiseks kätega vehkima.

Interstuhl Yos Y365
(Link)

Sarnaselt RH Logicule sobis tool mõnedele testijatele, teistele jälle mitte. Tool on suur ja peaks seega sobima ka kogukamatele istujatele. Ehituslikult on tool väga kvaliteetne. Peamiseks plussiks loeti mugavaid käetugesid, miinuseks alaseljatoe puudumist.

Lego: Tool on mugav. Pole vaja eriti seadistada, et mugav oleks – kõrgust ainult.

Jaan: Pikemal istumisel annab tunda nimmetoe puudus ja selg väsib ära.

Ak: Tool ei toeta alaselga. Kui on kiikumisrežiimis, siis on iste vastikult ettepoole kaldus. Kui kiikumismode välja konfigureerida siis saab normaalse sirgelt istumise tooli – seega tooliga ei saa kiikuda.

Kristi: Peatuge ei saa absoluutselt reguleerida. Kui tõstad üles siis ta ei fikseeri ära. St. kui viskan käed peapeale kokku siis see kukub pauhti alla tagasi.

Marju: Seljatugi ja istepadi liiguvad koos, st ühe reguleerimisel muutub ka teise asend. Ei ole päris ideaalne.

Humanscale Liberty (Link)
Paljude rahvusvaheliste testide võitja osutus meie testis punaseks laternaks. Peamiselt heideti toolile ette piisava selja toe puudumist. Ehituslikult väga kvaliteetne tool. Tooli eripäraks oli kollane värv ning seadistusvõimaluste sisuliselt puudumine.

Marju: Puust toolid on ka paremad, seljale.

Jaan: Kui ise korralikult istuda on see tool väga mugav, toetab kogu aeg ja õigest kohast selga. Aga kui päeva lõpuks ära väsid siis ta enam ei aita kuna toetada sellele ei saa.

Ak: Põhimõtteliselt, kui sirgelt istuda ja ise mitte seljatoele kõvasti toetada saab toolil istuda küll aga seljatoe vedru on minu jaoks kindlasti liiga pehme ning seega ei toeta ta selga piisavalt.

Lego: Ainus mugav istumisasend on püstine, aga sellises asendis ei suuda lihtsalt tervet päeva istuda.

Kristi: Liiga palju on püütud fokuseerida disainertoolile, kuid tegelikult on tulem suht mage.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes said toolid viie palli süsteemis järgmised hinnangud:

Testija RHLogic Isku Step Herman Miller Interstuhl Humanscale
ak 4 4 4 3 2.5
Jaan 3 4 5 2 4
Lego 2 3 5 5 1
Kristi 2 5 5 5 3
Marju 4 4 5 4 1
Kokku 15 20 24 19 11.5

Seega kuulutasime testivõitjaks Herman Miller Mirra tooli.

9 thoughts on “Üks viis korda subjektiivne toolitest”

 1. Päris kihvt ja kindlasti abiks test ka neile, kel ka sobiva kontoritooli valik ees seisab. Ise-asi, et seda infot ei pruugi netiavarustest hästi kätte leida.

 2. Abiks test :) Nagu ma aru saan, siis võitjatooli ei valitud, vaid valiti teiseks tulnud toolid?
  Kui juba toolidest jutt, siis külaskäigust teie kontorisse jäi mulle meelde et rallit sõideti diivani peal. Võiks siin ka pürgida täiuslikkuse poole ja hankida rallisõitmiseks korralikud istmed ;-)
  http://shop.playseats.com ja ühendust võib võtta Raidoga – raido ät jesting.ee
  Kui hästi rääkida, siis saab proovida ka!

 3. Jep, ostsime teiseks tulnud toolid. Price/performance oli väga kõvasti nende kasuks aga autotooli hankimise ideel on jumet :-)

 4. proovisin ka selle Isku Step tooli ära ja peaks tõesti mainima, et kontoris on väga hea istuda nüüd:)
  Ei valuta selg ja muud hädad ka kadund.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *