Mobiil = Pult = Anything You Want

Ühel hetkel kui ma aru sain, et telefoni ei mahu kõik sõnumid ära ja et telefoni saab ühendada arvutiga, siis tekkis idee, et maailmas võiks olla programme, mis oskavad telefonidega suhelda. Ma ei hakka üldse rääkima mingitest telefonitootjate poolt kaasa pandud asjandustest, sest siis kostaks taustal pidev imemise lurin. See on omaette teema muidugi üldse, et kuidas on võimalik, et suur telefonitootja, ütleme Nokia või SonyEricsson, suudab läbi aegade ainult kohutavat PC softi teha. Alustades emulaatoritest (Nokia something), mida ma olen WAP-i rakenduste testimiseks kasutanud ja lõpetades selle tränaga, mis telefoniga kaasas oleva CD peal pakutakse. Mis neil inimestel mõttes on, kas nad siis üldse ei kujuta ette, millist tulemust keegi võiks oma telefoni ja arvuti kooslusest tahta?

Mu jaoks võiksid peamised vajadused olla: telefoniraamatu backup/sünkroniseerimine, kalendri sünkroniseerimine, sõnumite backup, piltide/helinate saatmine telefoni ja telefonist. Pole väga palju nõutud, eeldusel et telefoni ja arvuti vaheline ühendus on võimalik. Aga selleks pakuvad telefonitootjad alati vähemalt 6 erinevat väikest rakendust, mis on kõik lillade nuppude ja täiesti südant pahaks ajava interfacega. Rääkimata siis featuredest, mis sisaldavad näiteks ainult ühesuunalist liiklust (kas ainult telefoni või ainult telefonist), või nii tihedat integreeritust Outlookiga, et seda ei saa isegi installida, kui sul pole Outlook “õigesti” konfitud (SE R320 plaat).

Nüüd peaks veel paar sõna rääkima telefoni ühendamise võimalustest, ma olen kasutanud nii kaablit, infrapuna kui ka viimasel ajal bluetoothi. Õnneks hakkab bluetooth järjest rohkem levima, sest kaablid on a) masendavalt kallid (mida telefonitootjad ka sellega ei kompenseeri) ja b) neid on vaja kaasas tassida. Infrapuna nõuab pidevat suunamist ja pole suurem asi kiire. Bluetooth on mõnus, aga räägitakse (naised saunas) endiselt, et Nokia puhul selle töölesaamine ja töös hoidmine olla huvitavalt keeruline. Õnneks olen ma kasutanud “seda teist brandi”.

Aga aitab virinast ja räägiks siis erinevatest alternatiividest, mis olemas on või mida ma proovinud olen. Kunagi mul oli Ericssoni R320, infrapunaga varustatud ja samal ajal kasutasin ma ka Palm Vx-i (mis näeb senini väga cool välja). Palmis oli mingi huvitav rakendus nimega funBook (ja ka funSMS), millega sai üle infrapuna oma asju sünkida. See, et nad Palmi said, tähendas juba jagatud riski.

Mingil hetkel leidsin ma kogemata FMA (floAt’s Mobile Agent) nimelise PC programmi. Töötas mingil määral mu R320-ga, millele ma olin kogemata ka data-kaabli saanud. Kusagil samal ajal vahetasin telefoni välja T610 vastu, mis senini mind ausalt teenib. Data-kaabel õnneks töötas edasi ja FMA pakkus juba väga huvitava hulga omadusi vt screenshot-e. Mu vajadused olid rahuldatud! Okei, kõik peale kalendri, sest ka see on millegipärast väga Outlooki sõber.

Kus ma lõpuks jõuan ka pealkirjani. Elu läks huvitavaks aga siis, kui ma sain laptopi, milles Bluetooth oli sisse ehitatud. Selgus, et otseühendus üle bluetoothi millegipärast ei toimi, küll aga toimib ühendus üle Bluetoothi emuleeritud serial pordi, mis oli taaskord hariv moment. Aga peamine ime oli see, et mu telefon näitas sootuks huvitavat menüüd:

telefon

Ehk siis Bluetooth seadmetel on telefonis õigus tekitada oma optsioonidega menüü. Ma hakkasin asja uurima ja selgus, et mehed on teinud skripti frameworki, millega saad sa telefoni kaudu kontrollida erinevaid aplikatsioone või kasvõi tervet arvutit (a la näiteks plugin hiire jaoks või plugin, millega saab arvutile üldiseid shutdown, hibernate jms käske saata.). iTunesi sees saad sobrada mööda playliste, vahetada lugusid, muuta helitugevust, avada-sulgeda iTunesi, samad asjad Winampi puhul. Saad sorada mööda faile ringi, faili avamisel avaneb ka programm, mis sellega seotud on. Powerpointi jaoks on samuti oma skript, millega saad presentatsiooni edasi-tagasi skrollida, sulgeda, avada jne. Ja seda kõike üle Bluetoothi (ca 10 meetri raadiuses). Vaatasin oma käes olevat telefoni ja vau efekt oli võimas. Valmis pluginad on terve hunniku erinevate media-playerite jaoks. Ja mis peamine, kogu kood on kaasas, tegemist on Visual Basicu (köh..nojah…köh) väikeste ja loetavate skriptidega, samuti on kaasas päris kenad tutorialid ja howtod, kuidas ise pluginaid kirjutada ja seda kõike ilma, et sa peaks isegi raha loovutama. Miinustest võibolla niipalju, et lõppude lõpuks on see open source oma tavaliste vigadega, keegi on midagi teinud enda joaks ja sinu arvutis see ei pruugi töötada (näiteks reaalsete programmide asukohad on hardcodetud jne). Aga seda kõike annab ise parandada.

Eks igaüks teeb omad järeldused kui palju sellistest asjadest talle kasu võiks olla ja kas ühe programmi install ja sidumine oma telefoniga on lihtsam kui mõni muu variant. Vaikimis töötas hämmastavalt palju ja olen endiselt rõõmsalt üllatunud. Algselt nad kirjutasidki ta T610 jaoks, kuid seda on pidevalt parandatud ja uuemate telefonidega peaks ta samamoodi sobiv olema. Nokia supporti kohta ei mäleta, vabandused.

Peaks vist vabandama, et peamiselt oli juttu “sellest teisest” mobiili-brandist ja outlooki pihta käivast kriitikast. Kui keegi omab positiivseid kogemusi, siis ma kuulan huviga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *