Kindle Fire Euroopas!

Kõik algas soovist omada e-lugerit. Mõeldud tehtud ja põhimõtteliselt ka valitud!

Valitud, aga tegelt ei olnud ju ka! Ei valinud Kindle Fire’t lugeriks, vaid tavalise Kindle, mis näitab halli ilusat pilti ning ongi just mõeldud ainult selleks. Ühesõnaga tahtsin parimat, aga välja tuli Kindle Fire, sest viimast klikki tehes oli sellel nii soodne hind, et jah pani mõtlema… 199$ tundus täitsa mõistlik juba korraliku tableti eest, teades et IPad on miljon korda kallim ning minu nõudmisi viimane täita ei suutnud. Ehk see siis on parem… Seega tellimus sisse ning head inimesed (Tänud neile!) tõid selle kaugest Ameerika riigist siia. Teadmiseks, et otse Eestisse tellides läbi netikulleri on hind üle 260€. Vot nii!

Mis mulje see Fire siis jätab?

Riistvara

… on üldiselt on ilus ja armas. Korpus on viisakas, ilma ühegi üleliigse vidinata (üks füüsiline nupp ainult) ning aku peab ka täitsa kaua vastu. Vist. Pole veel laadima pidanud peale paari kasutuspäeva, seega selle efektiivsust me alles hakkame veel nägema :) Ekraan on samuti päris terav ning võrreldes Motorola XOOM tabletiga tundub isegi veidi parem. Ühtegi SIM kaarti ega mälukaarti sellele lisada ei saa, seega selline väga teadlikult lihtsaks tehtud gadget. Võrguühendus on tal ainult wifi kaudu ja ka see on täiesti piisav, sest iga mõistlikum telefon tänapäeval suudab tekitada wifi hotspoti, mis tagab ka Kindlega liikudes igal pool leviala. Kokkuvõtvalt ei ole tänapäeval enam mõtet väga riistvarast rääkida, sest kõik vähegi tegijad suudavad mõistliku riistvara kokku panna ning arvamus uutest vidinatest tuleb ikkagi funktsionaalsuse ehk tarkvara pealt!

Tarkvara …

… puhul alustame ikka UI-st. See Amazoni UI skin Android 2.3 peale on täitsa sõbralik ning intuitiivne. Mõnes üksikus kohas ei leia veel küll õiget nuppu, tagasiliikumiseks või kuhu iganes liikumiseks, kuid ilmselt sellistest kasutatavuse mugavustest saadakse peagi üle ning järgmised versioonid on juba täisfunktsionaalsed ja igati nauditavad. Peamised funktsioonid ehk main usecase’d on igatahes väga mõnusaks ja kasutajasõbralikuks tehtud. Iseasi, milliseid peamisi funktsioone sa mitte US&A asunikuna kasutada saad. Sellest ka tahtsin tegelikult kirjutada, aga enne muud kohustuslikud teemad.

Seaded on väga lihtsaks tehtud ning põhimõtteliselt suutis seade end juba kuidagi ise automaatselt ära registreerida, mis on ka äge. Ükshetk peale wifi-sse lubamist ta juba teadis, et tegemist on Marguse kindlega, kuigi ma panin Amazoni konto aktiveerimise peale alguses CANCEL või Later või midagi säärast, asjad toimivad ning kõik minu Amazoni seaded olid juba kasutusel – makseviisid, aadressid jms. Ehk siis nagu midagi erilist konfima ei pea, kuid asi lihtsalt töötab. Muidugi konfijana käisin ikka igaks juhuks kõik seaded ja menüüd üle. Ja mis jääb hinge kriipima, et neid on liiga vähe, aga see on ilmselt minu probleem juba :)

Main-Use cases …

.. on seadmel siiski ajakirjade ja raamatute lugemine ning muusika ja videode tarbimine. Põhimõtteliselt võib raamatute ja ajakirjade juurde lisada ka veel enda dokumentide lugemise ja kommenteerimise ning see on ka põhiline. Veebis surfamine ning emailide lugemine on ka kõik võimalik, kuid see ei paista nii rõhutatult silma ja samas tundub riiulite vahel liikudes kuidagi võõras. Nimelt on UI selline ilus raamaturiiul, millel on väga mugav leida endale vajalik. Ja erinevaid riiuleid, nagu erinevaid desktoppe, on 7: ajakirjadele, raamatutele, muusikale, videodele, dokumentidele ning veebile ja rakendustele. Viimased kaks justkui ei sobi sinna nimistusse ning nad tunduvad ka pigem olulised lisavidinad, milleta ei saa, kuid samas võibolla isegi saaks.

Probleem main-use case’de puhul on aga see, et kõiki ei saa euroopas tarbida. Videosid saaksin Kindle tellijana kuu aega tasuta tellida, aga samas ju ei saa ka! Sest intellektuaalomandi õigused seda siinpool lompi ei luba. Videod pean ikka ise kaabliga peale laadima ning siis vaatama – mis sellest et ma oleks võibolla isegi nõus maksma neid hindasid selle sisu eest, mis seal on kuvatud – need on ühe filmi kohta umbes samad, mis meil kinopilet. Seega miks mitte! Muidugi peab ise laadides alati vaatama formaati, et kõik oleks sobiv mp4. Kui saaks mõne uue playeri peale rakenduste näol, siis ilmselt pole enam seda muret ka, aga rakendustest ma ikka veel ei räägi.

Muusikat saad ka osta ilusti ühe nupuvajutusega ning see oma 5G suurusesse pilve hoidlasse mahutada. Ja õnneks saan kõiki rahustada, et ka selle koha pealt peate te nüüd kokku hoidma hakkama, sest jällegi lubatud ainult US&A-s. Mis on aga positiivne on see, et seda 5G saab ikka kasutada ning oma muusika saab ikka pilve panna ka väljaspool USA-t. Ei teagi, mis selle põhjuseks oli, et mul lubati see CloudStorage lõpuks aktiveerida, kuid ma arvan, et tegemist oli väikese proxy poolt osutatud teenega ;) Õnnestuks Amazonist midagi ostes ka selle süsteemi ära petta, oleks hea, aga vähemalt üks väike võitki olemas suure hiiu vastu.

Õnneks muusikat saab muidugi tarbida samuti nagu videosidki, laed kaabli vahendusel lood Kindle peale ning siis Play! Kindlel on muidu täitsa kuulatavad stereo kõlarid ka, mis vabalt asendavad köögikapil oleva raadio. Nagu arvata, ega nad veel autole, rääkimata muudest kodustest süsteemidest, vastu saa, aga parem kui telefon ja vana duubelmakk igatahes.

Ja nüüd teemast, mis toob naeratuse näole – Raamatud ja ajakirjad. Lihtsalt lähed ja valid poest sobiva välja, maksad mõne raha ning ongi olemas. Ja töötab. Seega see on asi, mis paneb mõtlema, kas on vaja see asi jailbrake’da või mitte. Sest kõik ju justkui töötab ning sisu on ka palju. Ohtlik on muidugi, sest ostmine on lihtsaks tehtud ning kohe parematel riiulitel on selline kraam, mis kutsub ostma… Jah ma ostsin ka Steve Jobsi raamatu kohe… mis teha olen süüdi :)

One-Click buy…

… on jube mugav ja samas jube ohtlik teema. Super mugav on osta ajakirju ja raamatuid ning neid kohe lugema hakata, kuid samas valedesse kätesse juhtudes on jama kaelas. One-click tähendabki ühte klikki, st ei küsita üle kas oled kindel ikka? Samas on võimalus cancel panna seni kuni laeb raamatut alla, mis võibolla vahest ei pruugi väga pikk aeg olla. Seega you decide, kas annate seadme lapsele Angry Birds’i mängimiseks või siis mitte :)

Amazon App Store…

Ei tööta Eestis!!!!! Ja see on ka selline peamine põhjus, miks tunnen, et natukene on puudu veel. Mõned rakendused – failide haldamine, märkmete tegemine ja võibolla veel ühtteist, mida vahel tahaks kasutada. Saan kõige selleta hakkama, aga mõte liigub selles suunas, et vist tuleb jailbrake teha. Tegelikkuses ei ole asi muidugi üldse halb, sest sinna saab panna päris lihtsalt peale omi rakendusi, kuid selleks peaks olema enne olemas mingi file explorer seal. (Kes tunneb huvi otsige kuidas sideloadida rakendusi Kindlesse) Kuna mina sain ta täitsa puhta lehena, siis ei ole veel õnnestunud midagi sinna peale panna. Praegu vist peaks korra saatma Kindle uuesti välismaa reisile, et seal vajalikud asjad peale saaks laetud ning seejärel siis oleks nagu kõik vajalik olemas juba. Seega tuleb veel natukene uurida, kas Amazoni konfi rikkumiseks on põhjust või mitte – palju mugavaid teenuseid ju seal juba olemas :)

Pilv …

Kogu töö peaks põhimõtteliselt käima pilves, sest sisemine ketas on ainult 6,5GB. Kui ostad midagi pannakse see sulle pilve. Vajadusel saad ka alla laadida, aga seda teenust kasutad juhul kui tead, et oled peagi offline. Seega põhimõtteliselt pilv on hea ja valiku vabadus alati on olemas. Seega elu näitab, et järjest rohkem elu liigub pilve suunas.

Web ja email…

Veeb töötab nagu ikka. Harjud selle Amazoni brauseriga ära ja pole nagu suurt vahet, mis brauser on. FB toimib, YouTube toimib, muud portaalid ka nagu, seega see asi OK. Mail toimib ka – AGA. Jah üks väike, või siis suur, aga. Lugeda on tore. Konfid kõik kontod ära ja toimib, aga kirjutada on keerulisem :) Nimelt segab auto-correct feature ikka sajaga. No ei saa kohe kirjutada üldse ja maha võtta seda seadetest ei saa! Õigemini saad, aga see lihtsalt ei toimi. Mõtlesin, et olen kaval ning kirjutan brauseris. Nemad olid kavalamad ja võitsid! Brauseris sama asi peal ning Google on appikarjeid samal teemal täis. Seega mis teha peab jälle tõsisemalt häkkimise peale mõtlema. Või kui vähemalt saaks mõne teise maili kliendi sinna peale oleks ilmselt ka juba võit.

Kokkuvõtvalt on tablet nagu tablet ikka, kuid Amazoni sisu tarbimine on tehtud mega lihtsaks ning tarbimisühiskonna liikmena tahaks ikka tarbida küll. Nii et kas on ikka vaja ikka jailbrake’da jääb küsimusena õhku. Samas ei saa välistada, et järgmine lugu tuleb juba jailbrake’imisest.

6 thoughts on “Kindle Fire Euroopas!”

 1. Nii ja lahendus on leitud ka App Store kasutamiseks, mis teeb ka täitsa puhtast Kindlest täiesti tavalise tableti koos kõigi võimalustega.

  Selleks, et US&A kodanikku mängida ja amazoni storest kätte saada, tuleb teha järgnevat:
  1. Loo endale suvaline uus Amazoni konto. Ainult emailist enam vähem piisab alguses regamiseks.
  2. Tee sellest uuest Amazoni konto omanikust usa kodanik, st pane aadressiks USA aadress jms. Krediitkaardi infi sisesta ka ning USA billingu aadress ka. Test krediitkaartide andmeid saad järgnevalt lingilt, kus samasugune õpetus ehk siis loe seda – http://www.xalate.com/blog/2011/04/use-amazon-appstore-outside-the-us/
  2. Registreeri oma Kindle selle uue USA kodaniku omaks Amazoni veebis. Enne seda pead ilmselt enda nime alt tegema “Deregister Kindle”.
  4. Telli kõik rakendused veebi vahendusel ära. St rakenduse omamine läheb pilve kirja ning siis saad kindles lihtsalt selle device’i laadida.
  5. Võta Kindle lahti ning lae nad pilvest alla.
  6. Deregistreeri fake kontost ja rega enda nime alla tagasi.
  7. Kui sul varem oli tellitud raamatuid või ajakirju siis pead nad uuesti saatma amazoni veebi kaudu pilvest device’i, sest millegipärast nad kadunud.

  Ühesõnaga nüüd saab kindlega ilma rootimise ja jailbraketa kõike teha.

 2. Autocorrect imeb jah. Ootan minigt bugfixide system upgrade’i. Seni maile sellega ei saada ja skaipida saab ka nö poole vinnaga. Pole veel väga selle murega kordagi tõsiselt tegelenud. Korra google ütles, et teistel ka sama mure, aga lahendust pole veel otsinud. Äkki juba keegi on leidnud häki :) Kui on siis olen nõus katsetama, sest seni on see keyboard seal küll jah ainuke nõme asi veel.

 3. Tere,

  soetasin endalegi Kindle Fire. Usast pani sõber posti 23 dets ja nüüd eile sain kätte :) Ehks siis paberite pealt nähtus, et usast pandi postitöötajate poolt asi teele 31 jaanuar :) Komöödia!

  Igatahes tahtsin üle küsida App Store`i kasutamise kohta – ei saanud täpselt aru, kas pean neile selle virtuaalse kaardi eest maksma ning millise kaarditüübi ma sealt lehelt valima peaksin? (http://www.usunlocked.com/) Oleksin väga tänulik, aitäh!

 4. mina võtsin esimese suvalise – vist oli American Express. Midagi maksma ei pea, sest tegelikult tekitad ainult olematu kodaniku konto, et saada ligi tasuta asjadele. Kui tasuta asjad peale saad, et appe sideloadida, siis võid juba apk-sid osta kuskilt mujalt isikliku kaardiga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *