Ballmeri haripunkt

Ideaalsed programmeerimistingumused on üks peamisi võtmeid hea ja efektiivse koodi kirjutamisel. Need on tingimused, kus tekib automaatselt motivatsioon, entusiasm, oskus, kiirus, osavus jne, jne – seda võiks võrrelda lausa eraldiseisva meeleseisundiga. Sellise seisundi leidmisega tegeleme firmas igapäevaselt ja meie otsingute odüsseia on jõudnud nüüdseks Kalüpso võrgutavasse lummusesse.

Heakene küll, nali naljaks – aga nalja peab ju saama! Ja just naljapärast tekkis idee konstrueerida seadeldis, mis mõõdab Ballmeri haripunkti. Järgnevalt väike meeldetuletus kõikidele, kes selle terminiga veel kursis pole või on jõudnud juba unustada.

XKCD: Ballmer’s Peak

Seega, mõeldud-tehtud! Et aparaat ikka kindla peale õnnestuks, sai kohe alguses võetud vastu otsus: mitte kasutada digitaaltehnikat. Igasugune mikroprotsessor vajab ju progemist kuid enne aparaadi valmimist pole kindel, millises „staadiumis“ see tehtud sai ja kas annab ikka usaldusväärset infot. Valitud komponentideks osutusid üks vana ampermeeter ja MQ-3 sensor. Juhtmeid kokku ühendada on imelihtne aga kalibreerimine, see on juba spetsialisti töö. Ilmselgelt peab parim täpsus olema haripunkti piirkonnas – sellele sai siis ka keskendutud.

Ballmeri kõvera ekstreemum on 1,335 ‰, seega vaja läheks vähemalt ühte inimest, täpselt sellise joobega, et masin saaks kalibreeritud. Mis seal ikka, võtsime selle ennastsalgava ülesande endi peale. Igaüks valis oma lemmikmargi ja jookide kogused arvutasime vastavalt kehakaalule, alkoholi kangusele ja sensori andmetabelile. Vastavalt tabelile peab näiteks 70 kilogrammine meesterahvas jooma õlut (5 vol, 500 ml) täpselt neli pudelit, et saavutada haripunkt. Lisaks sellele kogusime veel referentväärtuseid (R) ühe kaubanduses levitatava alkomeetriga. Tulemused dokumenteerisime korralikult tahvli peale.

Andmed üllatasid suure täpsusega. Sensori andmetabel ja alkomeeter ühtisid täpsust arvesse võttes täielikult. Meie konstrueeritud aparaat näitas ca 0.05 promilli vähem – seega masin vajas ainult natuke täiustamist. Ja tuleb ausalt tunnistada, et just sellel hetkel tekkis tunne – kus nüüd hakkaks alles progema!

4 thoughts on “Ballmeri haripunkt”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *