Tööstusvool ja õunamahl

Läbi aastate oleme arendanud tarkvara elektrimootorite sagedusmuunduritele. Kogunud nõudeid, analüüsinud, arendanud ja testinud. Loonud featuure kütte-, jahutus- ja ventilatsioonisüsteemide automaatseks juhtimiseks. Programmeerinud erisusi nii tulekahju kui veeuputuse puhuks. Pannud selle kõige käigus ka ise mõned mootorid suitsema. Pole miskipärast aga omal nahal veel tundnud  töö õiget kasulikkust – kuni ühe päevani.

Kolmefaasiline elekter oli mõned aastakümned tagasi veel üks levinumaid toiteallikaid vähegi võimsamate kodumasinate ja muude seatmete kasutamiseks. Kreissaag, käi, treipink, lüpsimasin – mäletate? Jah, tõepoolest, lüpsimasin oli ka praktiliselt koduelektroonika kuna vaatamata kommunismi ideoloogiale oli igas majapidamises paar lehma – ja inimesed elasid maal. Hariti põldu ja kasvatati loomi. Korjati marju ja pressiti ise õunamahla. Sellest ajast on pärandina alles jäänud veel palju kodumasinaid.

Õunamahl on igasügisene „kohustus“ ka tänapäeval. Aga mis saab siis, kui ühel järjekordsel sügisel ärkad hommikul üles plaaniga tolm vanalt õunapurustajalt pühkida, ning ühtäkki märkad, et ajad on muutunud ja kolmefaasiline toide ei ole enam iseenesestmõistetav? Kõik kohad on täis kompaktset ja vähenõudlikku uudset elektroonikat ja viimne ratsu ei leia selles maailmas enam oma kohta.  Siis ühtäkki meenub meie lapsuke – ilu ja funktsionaalsust täis sagedusmuundur!

Sagedusmuunduri (drive) põhiliseks tööülesandeks on reguleerida elektrimootori pöörlemiskiirust. Ajapikku on sellele lisandunud veel palju turvalisust, mugavust ja automaatikat. Seda võib toita nii tööstusvooluga kui ühe faasiga. See võib kontrollida nii induktsioonmootoreid kui püsimagnetiga mootoreid. Sellel on kaitsemehhanismid nii ülekoormuse, alapinge kui iga muu elujuhtumi puhuks. Mis aga peamine – see on ideaalne konverter saamaks kolmefaasilist toidet tavalisest stepslist.

Juhtmete ühendamine on imelihtne: kaks juhet sisse ja kolm juhet välja – järjekord pole oluline. Seadistamist vajavad vaid mootori võimsus ja pinge (täht- või kolmnurkühendus). Ülejäänuga saab drive suurepäraselt ise hakkama. Nüüd jääb üle ainult veel pöörlemiskiirus valida. Kuna euroopas on vahelduvvoolu sageduseks 50 Hz, pole sellega ka probleeme. Kasutades Local Reference’i saab kontrollpaneelilt kerge vaevaga vastav kiirus väljundisse määratud. Start nuppu vajutades läheb mootor sujuvalt tööle – ei mingit ülekoormust ega lampide hämardumist toas. Kõige tipuks säästab see kõik veel energiat kuna intelligentse pingejuhtimisega vähendatakse vasekadusid ja mootor kuumeneb palju vähem kui seda otse tööstusvooluga toites.

Kasutusmugavus on lihtsalt suurepärane. Kui mootor hakkab juhtmete valepidi ühendamise pärast tagurpidi käima, saab kasutada Inverse Direction featuuri või eelnevalt Motor Rotation Check’i kontrollimaks kaabelduse õigsust. Kui kusagil on lühis, pole vaja oma elu pärast karta – Earth Fault alarm kaiseb nii elusid kui peakaitsmeid. Mootori ülekuumenemist takistavad Current Limit, Torque Limit, Thermal Protection – need on kõigest mõned võtmesõnad paljudest. Ühtäkki selgub omal nahal kogu see mugavus, mida me klientide jaoks nii hoolsalt loonud oleme. Mahl sai tehtud ja maitses hästi.

3 thoughts on “Tööstusvool ja õunamahl”

  1. hehe, kui palju maksab üks selline tutikas Danfossi p400 muidu? Ebays leidsin VLT5000-e, mis maksis $1,761. Päris karm hind..
    Pädevam õunapressi omanik muidugi ehitab omale ~10 euroga lihtsama staatilise muunduri ja rahu majas,

    aga see installatsioon draivi ja mahlapressiga on päris vahva :D

  2. Täitsa huvitav, mul on sarnane veski, aga käib 220 pealt nii mis mühiseb. Tehaseseades.
    Mõte muidugi hea, aga maal ikka ilma 3 faasita ei saa, tee mis tahad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *