Web Directions @media, London 2011

Mai lõpus sai külastatud Londonis toimunud konverentsi Web Directions @media, mis tutvustab uusimaid veebitehnoloogiaid. Teemad olid jagatud kahte esinevasse tracki: disainerid ja arendajad. Seekord oli rõhku pandud mobiilsele platvormile, HTML 5’ele ja CSS 3’ele. Lisaks kuulis disain tracki loengutes muudki huvitavat, nagu andmete visualiseerimine ja content’i manageerimine. Uutest põnevatest tööriistadest tutvustati PhoneCap’i (vabavaraline mobiilne framework) ja Animatable’it (css3 animatsioonide loomiseks) ja Modenizer’it (browserite css’i feature detection).
Toon ära huvitavamad ideed, mis loengutest meede jäid.

Andy Clarke: Smoke Gets in Your Eyes

Andy idee oli, et “good websites ara always under construction”. Kui ehitada veebi, siis teha see viimase tehnoloogia järgi. Nii disainer kui ka arendaja peaks ära kasutama uut tehnoloogiat ja browserite feature’ite tuge. Samasvanemate browserite jaoks peaks lehel olema korralik fallback ja browserite jaoks, mis css ei toeta, võiks kasutada tekstipõhist fallbacki, mis töötavad ka ostingumootorite heaks.
Kui mobiilseid veebilehti ehitada, siis ei tohiks teha seda ainult iPhone ja/või Androidi toetavaks. See tekitab samasuguseid probleeme nagu kunagi interneti algusaegadel IE või Netscape spetsiifilised lehed. Samamoodi peaks vältima lehtede iOS sarnaseks muutmist.
Andy näide css 3 üllatavatest võimalustest: MadMaimation

(töötab järgmistes browserites: Firefox 3.6+, Chrome, Safari 5.1, Opera 11.10+ and IE10+)

Michael Mahemoff – HTML5 offline for fun and performance

Michael tutvustas meile offline veebilehtede olemust:

  • Offline the App – App cache (manifests). NB! vaata, et manifesti ei cachitaks
  • Offline the Data – Local Storage aka Web storage, Web SQL, Indexed DB, FileSystem
Lisainfot, millist moodust millistes olukordades data salvestamiseks eelistada, saab Michaeli presentatsioonist.
Offline veebi ei ole soovitatav teha dünaamilistele lehetedele, kus on palju lehti ja scripte (nagu näiteks WordPress), vaid pigem lihtsate, väheste lehtedega veebirakenduse jaoks (nt mängud). Kui offline funktsionaalsust kasutada, siis peaks kasutajale selgelt näitama, et ta on offline mode’is. Samuti peaks mõtlema, kuidas offline mode’is kasutajatelt lehe kasutamise statistikat kätte saada.

Dave Balmer: Rockstar graphics with HTML5

Dave demonstreeris meile live näite peal, mis vahe on canvase tag’i ja Javascripti animatsioonidel versus CSS 3 animatsioonidel.
canvas ja Javascript: joonistab pildi alati üle, seega pilt jääb nii suurendamisel kui vähendamisel ilus ja selge. Samas animatsiooni liikuvus muutub mingist ajavahemikust väiksemaks minnes konarlikuks.
CSS 3: kasutab alati sama pildi objekti, seega pildi suuruse muutmisel pilti kas venitatakse või surutakse kokku. Lõpptulemus jääb karvane. Teisest küljest jääb sama pilti liigutades liikuvus sujuv ja ühtlane. Dave’i Slaidid.

Brian Suda: Visualising Data

Briani ideaaliks on minimalism. Igal diagrammil ja graafikul tuleks graafikat vähendada nii palju kui võimalik. Brian demonstreeris meile edukalt, kuidas graafika puudumine võib olla niisama visuaalne kui selle olemasolu.
Teine näide, mida Brian demos, oli see kuidas 3D graafikutega saab hõlpsalt andmeid manipuleerida ja visuaalselt vale või puudulikku informatsiooni edastada. Marketingi inimestele see muidugi meeldib, sest nii saab oma firmat tihtipeale paremaks tembeldada kui reaalsus on.
Pikemalt saab Briani teooriatest lugeda ta raamatust: Designing with Data
Briani Slaidid.

Relly Annett-Baker: What people want from mobile content

Üldiselt oli Relly jutt väga kaugel igasugusest mobiilsest tehnoloogiast ja mobiilsest sisust. Siiski meeldis mulle üks tema mõte:
Kui pakute online teenust, mille sisu loovad kasutajad ja kuhu kasutajad laevad enda jaoks olulist infot ja pildimaterjali, siis tuleks sellega vastutustundlikult ümber käia ning mõelda ka selle ajaloolisele salvestamisele. Et ei tekiks olukorda, kus kasutaja laeb oma lapse sündimisest kõik pildid sinu pakutud pilve ja kui sa pankrotti lähed, tõmbad serveril juhtme seinast välja ja kasutaja on oma lapsesünni piltidest ilma. Relly visioon oli, et inimkond peaks lõpetama raamatukogude ja teiste inimeste loomingukogude hävitamise.

Lea Verou: Mastering CSS3 gradients

Seda peab ise nägema. Muljetavaldav galerii Lea poolt loodud CSS3 mustritsest:

töötab järgmistes browserites: Firefox 3.6+, Chrome, Safari 5.1, Opera 11.10+ and IE10+

Õpetust, kuidas neid mustreid ise realiseerida, näeb Lea slaididelt.

Konverentsi üldise korralduspoolega võib rahule jääda ning oli tunda, et meestel on kogemust. Süüa ja juua pakuti rohketes kogustes, kummaline oli ainult londonlaste kombel kartulikrõpse lõunaks nosida. Networkingu jaoks loodi ideaalsed tingimused ja korraldajad, kes olid üliaktiivsed austraallased, käisid ringi ja viisid ise inimesi kokku. Külastajaid olid kokku tulnud üle maailma: Brasiiliast, USAst, Austraaliast ja mitmelt poolt Euroopast, kuid Eestist kahjuks rohkem osavõtjaid ei kohanud.
Väike soovitus tulevastele osavõtjatele: lennupiletid tagasi sõiduks tasub osta järgmise päeva õhtuks. Eduka closing event’i tagajärjel jäi nii mõnigi järgmine hommik oma lennukist maha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *