SVG kui joonistamisvahend

Põhjustatuna sellest, et SVG (Scalable Vector Graphics) pole kahjuks eriti tuult tiibadesse saanud, siis ei saa teda kasutada vektorgraafika avalikuks esitlemiseks. Seda lihtsal põhjusel, et enamik inimesi lihtsalt ei näe seda. Osalt nokk kinni, saba lahti probleem.

Vähene tugi brauserites aga ei tähenda, et SVG oleks halb formaat vektorgraafika kirjeldamiseks ja tegelikult on olemas ka mitmeid SVG rasteriseerijaid. Seetõttu olen igasugu piltide “joonistamiseks” SVG-d kasutanud ja need teistele näitamiseks rasteriseerinud. Et siis põhimõtteliselt kasutan SVG-d kui vektrograafika joonistamise teeki. Kuigi see võib esmapilgul tobe tunduda, siis minu jaoks on selleks palju erinevaid põhjuseid:

  • Ma ei pea õppima ühtegi vektrograafika teeki. SVG teadmisest on mul igas keeles kasu. Ja kuna ma teen piltide genereerimist väga harva, siis on see argument seda enam kaalukam.
  • Päeval kui SVG popiks muutub võin rasteriseerimise etapi ära jätta.
  • Päeval kui SVG popiks muutub tunnen ma SVG-d.
  • Ma saan SVG-d käsitsi “debugida” – näiteks värve või joone jämedust muuta.
  • Ma saan suvalises vektrograafika programmis keeruka pildi valmis joonistada ja hiljem seda programselt muuta. SVG on ju XML. Mis paneb mõtlema, et äkki oleks siin ka XSLT-st kasu? Peab proovima.

Muideks, viimane punkt näitab, et läbi SVG on võimalik disaineri ja progeja koostöö vektorgraafika genereerimisel. Näiteks disainer joonistab ilusa diagrammi valmis, sina ainult muudad numbreid ja pikkusi. Ja kui veel kaugemas tulevikus SVG-d otse veebilehel kasutada, siis saab ühe CSSiga ka diagramme värvida. Arvan, et disainer oleks õnnelik.

Nagu ikka viimasel ajal, olen ka selleks arenduseks Ruby-t kasutanud. Abiks on teek nimega Ruby/SVG, mis on küll suhteliselt lihtne ja kõiki SVG võimalusi temaga kasutada ei saa – näiteks gradientidest olen puudust tundnud. Rasteriseerimiseks olen kasutanud BatikSVG-d, viimane on küll Java teek/rakendus, aga see mind ei häiri.

Kindlasti on sellisel lähenemisel miinuseid, aga mina olen senimaani sellega rahul olnud.

3 thoughts on “SVG kui joonistamisvahend”

  1. mulle meeldib see “päeval kui svg saab popiks”. selliseid näiteid saaks palju, asjadest mis pole “veel” popid juba 10 aastat, aga tegelikult on kõige paremad. aga no nende puhul ongi peamine see, et nad oma ülesande hästi täidavad ja viga on siis pigem inimestes, kes seda ei tea. või kuidagi nii.

  2. Proovsin täna XML andmefailist, kasutades XSLTd, SVG pilti teha ning mulle tundub, et see on täitsa kasutatav variant.
    Ma pole küll päris veendunud, et sellel mingi point on. Aga noh, natuke aega sai midagi uut ja huvitavat teha. Kuigi nüüd kui ma tiba googledasin selgus, et see pole kõige originaalsem idee :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *