Atlassian Summit 2010 – osa 2

Peale kõikehõlmavat sissejuhatust läks Summitil asi detailsemaks kätte. Ma ei hakka loomulikult kõike üle rääkima ja jätkan enamvähem samamoodi meeldejäänud teemadel.

Üldiselt jagunesid trackid kolmeks. Collab and Projects, Development Speed ja Under the Hood.

Collab and Projects oli rohkem rõhuga wikil (Confluence), selle kasutamisel ja integreerimisel teiste töövahenditega. Samuti wiki kasutamisel dokumentatsiooni hoidlana ja projekti keskse info kogumina. Omaette teema oli ka wiki kui Knowledge Base vahend. Mõnes ettekandes oli tegemist ka konkreetse plugina tutvustusega või kasulikkuse näitamisega. Nagu ikka, kui tegemist oli tasulise pluginaga, siis tundus see kahtlase reklaamina, hoolimata sellest, et suur töö, mida nad Confluence platformi peale arendades olid ära teinud, on ka tasu väärt. Kohe esimene ettekanne, kus ma käisin, oli NASA näide Confluence kasutamisest. Idee oli siis selles, et nad pidid oma järjekordse raketi (perdon mu terminoloogia) jaoks tegema suuremat sorti spekkide ja dokkide review. Spekke tuli erinevatelt partneritelt ja osapooltelt tohutute lehekülgede jagu ja neid pidi üle vaatama samuti terve hulk inimesi, kes kõik oli vaja organiseerida ühte kohta kokku. Minu lootus, et wiki oligi kasutuses dokkide halduse ja review jaoks nulliti muidugi ära. Selgus, et review-d nad teevad siiski oma NASA hüpersuper custom vahendiga, aga wiki võit seisnes kiiresti muutuva info haldamises ja kättesaadavaks tegemises – aegade ja kohtade organiseerimise ja kõige vajaliku info kokku ajamise ja ajakohasena hoidmises. Hea küll, ikka on tore teada, et NASA kasutab oma töös sama vahendit, mida sina.

Teine väga meeldejääv sessioon oli dokumentatsiooni teemal. Ma olen algusest peale imetlenud seda, kuidas Atlassiani dokkide lugemine ära tasub ja kuidas see pole valus või piinarikas või kohutavalt aeganõudev tegevus. Ma pole kunagi häbenenud Jira või Confluence puhul öelda, et kuule, mine loe dokke, seal on tõesti kõik olemas, hoolimata sellest, et inimesed võtavad seda alati kui “jaja, loomulikult”. Sarah Maddox-i “Felt the earth move when I read your docs” presentatsiooni pealkiri võtab selle tunde kokku. Nad kasutavad erinevaid nippe, esiteks muidugi hea sisu, aga teine suur pool on tugi, mida nad pakuvad selle sisu inimestele vastuvõetavamaks tegemise juures. Miks üldse peaks hea tunne olema dokke lugeda? Sest sul juba on tavaline “see dokumentatsioon imeb lurinal” tunne niikuinii. Nende väide on, et miks mitte keerata see positiivseks emotsiooniks, abiks social media ja oma lugejatega suhtlemine – lubada dokkides kommentaare, vastata neile, lasta inimestel vigu leida ja parandada neid ja tänada neid pärast. Panna release note Twitterisse jne. Kõik parema hüvangu jaoks. Kellel huvi või kes ei usu, siis siin on nimetatud ettekanne.

Development Speed track oli mõeldud tehnilisemale projekti haldamisele. Alustades ikka Agile märksõnast ja liikudes edasi sellele, kuidas töövahendid peaks aitama sul oma tööd teha. Siin on märksõnadeks siis Jira ja Greenhopper, Bamboo automaatsete buildide jaoks, Cloud computingu (Jira Studio) kasutamine oma projekti läbiviimiseks. Kokkuvõttes pidev joon erinevaid nippe ühe või teise toota või metoodika juures. Üks mulle meeldejäävamatest oli Greenhopperi ja Jira kasutamisest, mida ma küll justkui teaks, aga kust ma ikkagi sain mõned head ideed. Ettekande link.

Dev Speediga haakub ka järgmine teema, millest ma küll rääkisin veidi ka eelmises blogipostis, aga et informatsiooni radiaatorid on nii head asjad, siis ma räägin veel. Atlassiani mehed saavad ka sellest aru ja tegid olulise edasiarenduse olemasolevatele (ja juba niigi väga headele ja konfitavatele dashboardidele). Peamiselt seisneb küll nähtav muutus “ainult” värvides ja fontides, mis said täienduse, et need sobiks suurele ekraanile ja selle läbi ka seinale. Kõik see algas nende Jira teamis omaette häkkimisest, kus nad tõmbasid kokku erinevat infot, et seinal staatust näidata. Ehk nagu ikka, kõik head asjad algavad väikse grupi inimeste suurest entusiasmist. Nüüd on tulemus see, et Wallboard-i plugin on olemas ja ilmub varsti ka standalone Jira koostisse. Vaadake ise, kuidas see kõik välja näeb.

Under The hood track oli kõige tehnilisem ja detailidesse laskuvam. Muuhulgas jagati pluginate ja gadgetite arendamise nippe, räägiti Confluencest kui platvormist ja paistis olevat mini versioon iga-aastasest AtlasCamp-ist – üritus, mis on mõeldud eelkõige arendajatele. Ma käisin veidi kuulamas Jira ja Confluence upgrade teemalist sessiooni ja ei saanud lõpus küsimata jätta, et kui me kõik siin ikkagi oleme ja sellest on nii pikalt rääkida ja teil nii palju näited on suppordist, kus upgrade metsa läheb, kas siis pole äkki aeg mõelda mõne lihtsama protseduuri peale. Vastus oli loomulikult, et jah, eks me mõtlemegi. Otseselt upgrade nii keeruline polegi, aga tihtipeale põrkub seal väga paljude väikeste detailide otsa, mille lahendamine on lihtne ainult siis, kui sa oled Java webappide progeja taustaga.

Kogu Summitit ja eelkõige Atlassiani enda presentatsioone läbis väga meeldejääv professionaalsus ja ettevalmistatus. Isegi tehnilised viperused (põhjuseks peamiselt Maci mitme monitori toe totrused) ei löönud ühtegi esinejat rivist välja. Samas oli ka tore näha, kui lamedad olid kohati teiste (mitte Atlassiani) slaidid ja ettekanded. Õnneks neid oli vaid paar, aga need paistsid väga selgelt välja. Teine huvitav tühimik oli nö lõpetamise puudumine – viimane sessioon sai läbi ja oligi moos. Teise päeva esimene üldine etteaste oli küll omamoodi selles rollis, aga ajaliselt kuidagi valel momendil, eelmisest õhtust väsinud inimestele. Kusjuures jah, peaaegu oleks unustanud rääkida mitteametlikust osast. Esimese päeva õhtul oli suuremat sorti pidu baaris nimega Jillian’s, mis oli selleks tarbeks kinni pandud. Toimus Rockbandi võistlus, milles ka Eesti mees Sven bassi mängis ja mida võib tõenäoliselt Youtubest ise kaeda kunagi. Baaris oligi korralik Rockbandi setup ja lava, lisaks vabalt kasutada kasiinolauad diileritega ja piljard. Ma üritasin ca pool tundi aru saada, mismoodi täringuid kasiinos mängitakse, aga erinevatel põhjustel see lihtsalt ei jõudnud kohale. Info oli, laud oli, täringud olid, oma raha ei pidanud kulutama, aga mõistus vist oli selleks ajaks otsustanud puhkama minna ja isegi 12 piires liitmine lahutamine tundus ülemäära suur pingutus.

Kokkuvõte oli niisiis vägagi positiivne ja rõõm oli näha, et Proekspert kasutab suurt osa kõikide töövahendite võimalustest. Seda siis kas oma töös või meie partnerite hüvanguks. Kõiki ettekandeid on võimalik ka ise vaadata: http://www.atlassian.com/summit/2010/.

Kohustuslik avalik teadaanne ka: Proekspert on Atlassiani partner ja meil on laialdane kogemus Jira, Confluence jm toodete arendamises, kohaldamises ja juurutamises.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *