Andmete taastamine

Kuna kogu maailm kasutab igapäevaselt tehnoloogiat, on andmed saanud inimese erialast sõltumata väga oluliseks elu osaks. Vanad info säilitamise meetodid on oma paljude ebamugavuste tõttu juba ammu otstarbekuse kaotanud. Kuna paljud institutsioonid ja ärid hindavad uusi andmesäilitusviise, on oluline kindlustada, et tarkvara ja andmed kuhugi ei kaoks.

Andmesäilitus on äri sujuvuse vaatenurgast väga oluline, seda eriti suurte institutsioonide  jaoks.  Uued andmesäilitustehnoloogiad garanteerivad võrreldes varasemate (paberi ja faili) meetoditega paremad tulemused, kuid neil on ka omad puudused. Kõige tavalisem põhjus muretsemiseks on andmete kadumine – see võib juhtuda kuritahtliku andmete kahjustamise, masinate ülesütlemise või õnnetuse tõttu. Need probleemid sunnivad tööstustegelasi otsima võimalusi, et ennetada andmekadusid või taastada kadunud andmeid.

Erinevad meetodid andmete taastamiseks

Erinevaid andmekadude põhjuseid saab neutraliseerida sobivate andmetaastusmeetodite kasutamisega. Kõigepealt vaatleme mõningaid andmekao sümptomeid teie kõvakettal, seejärel meetodeid ja töövahendeid, mida teabe taastamiseks kasutada.

Kõvaketta hävimise sümptomid

Andmete kadumise kõvakettalt võib jaotada kahte peamisse kategooriasse: füüsiline kettarike ja loogiline kettarike. On oluline teada, et andmeid saab taastada mõlemal juhul.

Kui te märkate, et arvuti ei käivitu, annab käivitamisel kahtlaseid veateateid või esitab käivitamisel sinist ekraani, millega võivad kaasneda naljakad koputavad hääled, siis olete tõenäoliselt ketta füüsilise surma ohver. Kõige olulisem  on sel puhul ketta kasutamine kohe lõpetada. Eemaldage ketas ja installeerige see teisele süsteemile teisese ketta või slave’ina. Kui see on tehtud, saate sõltuvalt ketta ja operatsioonisüsteemi tüübist kasutada mitmeid andmetaastusaplikatsioone. Kui sel viisil andmete taastamine ebaõnnestub, on teil võimalus rahakotti päris arvestataval määral kergendada – ketas tuleb viia spetsiaalsesse laborisse, kus see lahti monteeritakse. Ise ei tasu mitte mingil juhul kõvaketta korpust avada, kodustes tingimustes seda parandada ei saa ja see muudab suure tõenäosusega andmed taastamatuks.

Loogilised kettarikked on seotud näiteks MBR-i, boot sectori, operatsioonisüsteemi veaga, failisüsteemi rikkega või vääral viisil arvuti väljalülitamisega. Sellistel puhkudel on kõvaketas füüsiliselt terve, kuid vigastada on saanud andmed. Üldiste sümptomite järgi ei ole loogilist ja füüsilist kettariket lihtne eristada – kõik sõltub konkreetsest veateatest, probleemi ilmnemise ajast ja viimastest tegevustest enne probleemi, kuid loogilise kettarikke korral kõvaketas enamasti kummalist häält ei tee. Loogiliste vigadega ketast on võimalik parandada ja/või sealt andmeid taastada.

Andmetaastustööriistad

Mõned tavalisemad andmetaastamise tööriistad, mida sellises situatsioonis kasutatakse:

  • Disk Doctors NTFS Data Recovery
  • O&O Disk Recovery
  • Undelete Plus
  • Super Duper (ainult Mac’ile)

Disk Doctors NTFS Data Recovery

Disk Doctor Labs pakub mitmesuguseid vahendeid erinevatele operatsioonisüsteemidele. NTFS Data Recovery on üks populaarsemaid andmetaastustööriistu ja eriti tõhus andmete taastamisel, mis on kadunud kõvaketastelt, CD-delt, USB andmekandjatelt jms. Samuti suudab see taastada kadunud või kustutatud partitsioone. Disk Doctor Labs’i vahendid on eriti head taastamaks faile, millel on tekkinud cyclic redundancy check (CRC) viga. See probleem tekib juhul, kui operatsioonisüsteem ei suuda kokku panna kontrollsumma detaile, mis arvutatakse konkreetse faili salvestamise ajal.

O&O Disk Recovery

See tarkvara on eriti ainulaadne, kuna see lubab faile taastada isegi formaaditud andmekandjatelt.  Kui mõned taastustööriistad töötavad ainult olukorras, kus kõnealune andmekandja ei ole formaaditud, siis sellel tööriistal on võime fail igast sektorist välja kaevata ja see taastada ka kõige väiksemast saadavalolevast infost. Selle tööriista üks  kõige silmatorkavamaid omadusi on võime edukalt ära tunda ja taastada üle 350 eri failitüübi. Programm suudab lugeda ja taastada näiteks Wordi dokumente, muusikat, fotosid ja palju muud.

Undelete Plus

See tööriist on eriti kasulik taastamaks kogemata kustutatud faile. Ta on väljapaistvalt efektiivne Windowsil baseeruvates operatsioonisüsteemides, alustades Windows 95-st kuni Windows Vistani välja. Ehkki selle kohta ei ole veel tõendeid, peaks ta töötama ka uue Windos 7-ga. Samas ei suuda programm taastada faile, mis on kadunud formaaditud ketastelt või füüsiliselt kahjustunud ketastelt.

SuperDuper

See tööriist on võrdlemisi unikaalne oma lihtsuses – SuperDuper teeb kiiresti buuditavaid tagavarakoopiakettaid. See tööriist on eriti kasulik hädaolukorra meetmena, eriti kui teie ketas hakkab tegema huvitavaid kriiksuvaid hääli. Tarkvaral on sisseehitatud ajagraafik, mis aitab teha automaatseid tagavarasid samal ajal, kui teie kõvaketas töötab. See säästab teid kaotamast oma operatsioonisüsteemi kõige stabiilsemat hetke ning väärtuslikke andmeid. SuperDuper on ennetav tööriist, mida ei tohiks mingil juhul ignoreerida, lisaplussina ei kasuta see liiga palju teie koduarvuti ressursse. Igal juhul peaks tema kahju ennetav loomus programmi proovimisväärseks tegema, kas või ainult meelerahu heaks, mis tuleb teadmisest, et isegi rikke korral saab kõik korda.

—————————————————————

Disk Doctors NTFS Data Recovery

http://www.diskdoctors.com/software/ntfs-data-recovery/utility.asp

O&O Disk Recovery

http://www.oo-software.com/home/en/products/oodiskrecovery/

Undelete Plus

http://undelete-plus.com/front-page

Super Duper

http://www.shirt-pocket.com/SuperDuper/SuperDuperDescription.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *