Proeksperdi uus veeb

Proeksperdil on uus koduleht. Kõik, kogu teadaanne. Polegi rohkem öelda, polegi midagi rohkem promoda. Panime selle välja eelmisel nädalal ja ei teinud selle üle suuremat kisa ei firma sees, ega kuskil mujal. Arvame, et on parem kui varem.

Teadanne teadaandeks, aga kõigel on oma taustalugu, mille mõningaid detaile tuleks ära rääkida võib-olla õpetuseks, võib-olla järjekordse karmavõla leevendamiseks. Idee uue veebisaidi tegemisest ei ole uus. Eriti arvestades kui kiiresti kodulehed aeguvad ja internetimood muutub. Eelmise lehe tegemise juures ma olin ka mingil määral, aga sellega seotud vaev on ununenud. Sellepärast tulebki seekord märkmeid teha.

Olime omadega siin

Kõik algas sellest, kui me ikkagi nentisime fakti, et niimoodi enam ei saa. Põhjused järgmised: vana sait on moraalselt vana, vana saidi sisu ei lähe päris kokku sellega, mida me endast arvame, vana saidi CMS töötab ainult IE5-ga. Jah isegi mitte 6 või ainult IE-ga, vaid IE5-ga. Tegemist oli hansa.net-i poiste poolt tehtud toreda asjaga, mis omal ajal töötas ja meie väikest nõudlust ilusti rahuldas. Kui palju tegelikult ikka on vaja tekste hiljem muuta. Tjah, õigem oleks öelda, kui palju aega hiljem on ikka vaja tekste muuta. Ja selgub, et palju hiljem ja palju. Selleks siis meie olemasolev lahendus ei sobinud. Viimases lõpus oli pisimuudatuste tegemine lihtsam phpMyAdmini abil (mis on väga väärt CMS järelikult), kui selleks mõeldud liidesest.

Ehk siis meil oli piisavalt tehnilisi ja sisulisi probleeme. Kusjuures ma ei räägi siin SEO puudustest või ilusatest linkidest või RSS-ist. Aastal 2003 oli see ulme. Viimane suurem muudatus, mis sai lahendatud tuimade HTML lehtedena oli tööpakkumiste osa. Tundus, et tuimad töökuulutused ei tööta ja veidi internetis ringi vaadanuna tekkis inspiratsioon luua midagi sellist.

Okei, mitu korda ma pean ütlema, et vajadus oli. Kui jutt on kodulehest, siis lihtsalt jätkub kõigil arvamusi, vestlust ja ideid lõputult. Sellepärast sai juba ka esimene lahendus võetud väljastpoolt oma firmat. Me pole lihtsalt firma, kes teeb kodulehti. Aga et me tahtsime lihtsama vaevaga ja oma töötajate aega raiskamata saada head kodulehte, siis tundus see hea idee.

Niisiis alustasime 2008 aasta suvel projekti uus kodukas. See on rohkem kui aasta tagasi. Mida me siis tegime. Kaasasime firma seest inimesi, kes võiks avaliku kodukaga üldse seotud olla. Pöördusime paari erineva pakkuja poole, võtsime umbkaudse hinnangu. Olime kliendid, kes ei tea ise ka, mida tahavad, lootsime, et meie eest tehakse palju rasket tööd ära. Rõhusime esialgu kujundusele, hoolimata sellest, et kõik teadsid, et sisu on see, mille pärast tuleb muretseda. Lõpuks valisime OKIA omale lahendust pakkuma. Toimusid asjalikud ja vähem asjalikud koosistumised, meie identiteedi defineerimiseks, meie eripära rõhutamiseks. Sest loomulikult me oleme ainulaadne liblikas tarkvaraarenduse maailmas. Inspiratsioni pakkus näiteks http://www.ri.fi. Sama teema, arusaadav lahendus. Saime teada, et tuleb valida siiski sihtgrupp, kellele me seda teeme. Sihtgrupiks ei sobi “vana sait on kole”. Sest see pole isik ja tal pole mingit soovi meie lehte üldse vaadata. Lõpuks, sügiseks saime umbakaudu sellise pildi:

pro_web_pencils

Tegemata oli veel saidi oma keskkonda tõstmine ja üles seadmine, suuremad sloganid ja enamus tekste. No nagu ikka. Tekstid said tehtud. Sloganid isegi ka. Kodukootud copywriting on valus ja oma jälgi jättev protsess.

Kõik oli justkui okei, kuni hakkasid toimuma muudatused. Projekt “uus kodukas” kaotas kõik vastutavad isikud. Mis pani kogu asja seisma. Organisatsiooni prioriteetide muutmine lõi korraliku kaika kodaratesse.

Uue ärkamise ajal tänavusel kevadel võtsime asja uuesti kätte ja panime ta endale testiks üles. Siis muutus asi äkki üllatuslikult organisatsiooni probleemist tehniliseks probleemiks. Proekspert pole küll firma, kes teeb kodulehti, aga kahtlemata on Proekspert firma, kes teeb tarkvara. Ehk, kui me üldse midagi teame, siis me teame, kuidas tarkvara teha. Leidke seos. Ja tarkvara, mille me saime, ei vastanud kuidagi meie enda kvaliteedinormidele. Me tegime sellele koodireview (Crucible abil), aitäh Kalmerile selle eest. Tulemused ei olnud kiita. Me saame aru ajaloolisest platvormist, me saame aru ajapuudusest. Me saame kõigest aru. Millest me aga aru ei saa, on see, miks peab kujundus olema kinni keevitatud platvormi. Miks peab olema ainult kohapeal võimalik koodiparandusi sisse viia. Miks puudub igasugune modulaarsus. Peamine moraal oli tegelikult see, et me ei taha saada asja, mis 90% tõenäosusega viib meid üsna kiiresti jälle kohta, kus me olime. phpMyadmin juba hüples rõõmsalt meie selja taga.

Meie viga oli, et me ei kommunikeerunud oma mittefunktsionaalseid nõuded. Samas 10 aastat tarkvaraarenduse kogemust tähendab seda, et sa tunned häki ära. Sa tead, milline kood haiseb.

Meie teine viga oli see, et me oma inimestele ei näidanud uut saiti piisavalt vara. Kõik vaatasid seda ja keegi ei saanud pliiatsitest üle. Ega kujunditest, mida need võtsid. Alles polnud ka kedagi, kes oleks tahtnud isiklikult pliiatsite eest vastutada.

See oli väga ilus ja selge moment, kus äratundmine jõuab kohale. Me hakkame nullist uuesti pihta. Analoogiat või kahte pole raske leida, aga kes ikka teiste vigadest õpib.

Ja nii huvitav kui see pole, tegime kõik peaaegu ise. Üks meie endistest töötajatest ja praegune partner http://www.flier.ee/ kandis kujunduse eest hoolt. AndresT ja teised kohandasid tekstid. Arnel pani selle kõik Joomla peal tööle. Sidusime ja kasutasime rohkem tänapäevaseid ja mitte põlve otsas tehtud vahendeid. Tulemuses on endiselt vigu, aga vähemalt me ise teame, mida me tegime ja saame neid ka ise parandada. Siinkohal on õige märkida, et igasugune tagasiside on muidugi teretulnud.

pro_web_current

Kui keegi sellest loost midagi õpib, siis on hästi. Kui keegi sellest loost ennast puudutatuna tunneb, siis ärgu pidagu pikka viha. Kõik on millekski kasulik suures pildis ja üldise hüvangu nimel.

Kuigi seda on raske tunnistada, paistab, et Proekspert teeb siiski veebilehti. Vahel harva, kui teisti ei saa. Aga uuest saidist võib igaüks ise lugeda, mida me päriselt teeme ja oskame.

4 thoughts on “Proeksperdi uus veeb”

 1. Veidi korporatiiv-eksistentsiaalset möla esimese kujundusvariandi (pliiatsitega) suunal:

  Mulle isiklikult need pliiatsid meeldisid – mu meelest on see tehnilise iseloomuga, aga loomingulise töö sümbol. Arhitekt joonistab pliiatsiga maja, elektroonik skeemi, mina voodiagrammi. Ja pliiatsit kasutatakse just nende esimeste ideede visandamiseks – seal kus enim mõtlema peab. Pärast oleks nagu viimistlemine ja vormistamine. Seega on mu laual pliiats ja ruuduline plokk nagu paljudel teistel siin ja ilmselt said kõik need inimesed kujundist aru küll.

  Võõristama pani ehk see, et üldiselt kõik nii värviline, ümmargune ja pehme oli. Mu vaateväli sellele on veidi kitsas, aga ma ei kujuta mitte kuidagi meie tööd ette pehme ja ümmargusena. Pigem vastupidi.

 2. Miks pagan see kood seal menüüs trepitud ei ole, jubedalt riivab silma ;-)

  Ja see smaili ei kompileeru ju.

 3. Millist kompilaatorit sa proovisid? :P

  Treppimise kohapealt on sul muidugi õigus, aga kas tühikud või taabid, selles on küsimus.

 4. Silm täitsa puhkab, tubli et ära tegite!

  Aga – mehed, teie flash sööb proset. Vähem kui mõned teised, aga ikkagi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *