Overclocking, higi ja pisarad

Alustaks siis sellest, et koduarvuti on mul põhiliselt mängimiseks tehtud ja 2 aastat tagasi oli ka täitsa korralik riist. AMD Athlon 64 3200+, 2 GB RAM ja GeForce 7800 GT. Ei ole sellega veel jäänud ükski mäng mängimata. Kuigi viimasel ajal on resolutsioone pidanud maha keerama.

Igavusest ajendatult, tõmbasin sellise riista, nagu nVidia nTune. Täisautomaatne riist clokkimiseks tundus minusugusele algajale just õige asi. Tuunimiseks pakuti 3 valikut: Coarse tuning (20 minutes), fine tuning (3 hours) ja “tune using custom settings”. Alustuseks tundus coarse ja 20 minutit just õige asi ja tuuning alaku!

Märgin kohe ära, et esialgseid settinguid ma enam täpselt ei mäleta. Vist oli CPU 2200 MHz, RAM tRAS 8, tRCD 4 ja tRP 4, PCI-Express siin 2600 MHz ja GPU 560 MHz. Need on ka peamiselt asjad, millega nTune nüüd mängima hakkas. Esialgu täiesti impressivate tulemustega… PC-E kiirus veeti üles 2950 MHz peale, kuni jamad tekkima hakkasid ja siis uuesti alla 2750 MHZ peale. CPU käis ära kuskil 2450 MHZ kandis ja GPU 615 MHz. Tuunimise ajal hangus masin üsna mitmeid kordi (mille eest mind viisakalt ka kohe alguses hoiatati) ja peale restarti jätkas nTune automaagiliselt käivitudes veidi madalamalt tasemelt, kui ta seisma jäi.

Nüüd siis tulemused. Eeldatud 20’st minutist sai miskipärast umbes 40. Parim leitud konfiguratsioon salvestati faili ja erinevate seadete kasutamist sai konfida hulga kriteeriumite järgi: miski seade tööle Windowsi käivitumisel, teine puhkeolekus ja järgmine suure koormuse all. Äge. Pikema aja katsetamise jooksul tekkis neid erinevaid profiile päris suur number ja nüüd olin ka esimese probleemi otsas… nTune’l ei olnud kohta, kust neid profiile kustutada saaks. Ainult checkboxid disablemiseks, aga vastikult palju jäi neid sinna listi ikkagi.

Pakiga kaasa tuli ka stabiilsustest, mille ma ka järgi proovisin. Meeletu hulga kulutatud aja peale selgus, et mingi poole tunni jooksul feilisid kõik mu suure vaevaga tehtud seaded. Tekkis isegi kahtlus, et kas see test üldse mingite seadetega lõpuni joosta suudab. Paraku, selle idee tulemusena leidsin esimese tõsisema probleemi. See on ka põhjuseks, miks ma oma masina algseadeid enam tuvastada ei suuda :-) Nimelt, enne tuunima asumist salvestas nTune masina algseisu ilusti profiili nimega Baseline. Ja üsna pika rodu hangumiste ja skalpelliga restartide peale oli see fail hapuks läinud ja katki. ****. Okei, koostasin käsitsi mingi madala profiili uuesti ja asi ants.

Etterutates, hetkel töötab mu arvuti absoluutselt stabiilselt seades CPU 2260 MHz, mälud 8-4-4, PCI-E 2875 MHz ja GPU 613 MHz. Pole viga, aga selliselt kulutatud nädal silmaga nähtavat jõudluse kasvu igatahes ei tekitanud. Küllap testid annaksid mingi 10-15% ehk.

Edasi… probleem number 2. Selleks, et vastavalt etteantud reeglitele õiget profiili käivitada, töötab mul nüüd masinas miskine service. Häda on temaga selles, et profiilide vahetamine tundub mitte just kõige kiirem tegevus olema ja kui masina täiskoormuse peale minnes tekib kuskil sekundi või kahe pikkune paus (just siis, kui jõudlust hädasti kasutada tahaks), siis see on päris häiriv. Lahendus oli lihtne, jätsin kogu selle profiilimajanduse sinnapaika ja parim seade laetakse nüüd alati kohe, koos Windowsiga.

Ja nüüd kõige põnevam probleem üldse, “Suur Jama Number 3”, ehk arvuti vastikud restardid. Masina peamine otstarve, mängimine, muutus praktiliselt võimatuks. Alati peale mõneminutilist mängimist tegi masin restardi. Mina siis keeran seadeid veidi maha ja proovin uuesti. Restart. Keeran veel maha… restart. Keeran peale algseaded ja veidi allagi – restart! Sellel kohal hakkas mul jalg veidi värisema, et olen midagi suure tuunimise käigus läbi põletanud. Siiski, mitte veel päris lootust kaotanuna võtsin appi oma treenitud analüütilise mõistuse ja hakkasin probleemi lokaliseerima.

Äkki on konkreetne mäng katki? Aga ei, enam vähem kõik korralikku jõudlust eeldavad mängud tegid sama. Restardid olid silmapilksed, klõps ja valmis. Windows ei jõudnud midagi huvitavat kirja panna ja paistis selge riistvaraveana.

Mida ütlevad erinevad stabiilsus, burn-in jne testid? Kulutasin ümmarguselt veel ühe nädala, et neid mitmesuguseid teste jooksutada (nad võtavad ka vastikult palju aega). Minu esimene kahtlusalune – graafikakaart – töötas testides suurepäraselt. Suutsin talt testide maksimumtemperatuuri umbes 90 kraadi välja võluda ja midagi halba ei juhtunud tervelt tundide jooksul.

Kõvaketas ja failisüsteem – testisin, fixisin jne, aga tulemus ikka null. Muidu on kõik okei, ainult mängud restardivad masina.

Mälutest. Samuti tubli ajaraiskaja ja samuti oli vastuseks, et mäluga on kõik korras.

Suure testimise käigus leidsin muuhulgas ka mustri, et kui peale mõneminutilist mängimist panna escape, käia suitsetamas, lasta masinal puhata ja siis edasi mängida… see pikendas tööaega mõnevõrra. Aga normaalsest meelelahutamisest selliselt ikkagi rääkida ei saanud.

Ja siis ühel hetkel sain restardi ka ilma mänguta, lihtsalt Windowsi desktopil. Mõni aeg edasi muutusid ka need restardid pidevaks. Ja siis sain ma valgustatud :-) Viisin ühe sellise restardi kokku omaenda tegevusega. Nimelt oli hiirejuhe kuskil puntras ja ma sikutasin hiirt enda poole. Plõnks. Nätsutan hiirejuhet näppude vahel natuke aega -> restart. Proovin uuesti -> restart.

Uskumatu lugu, aga selgus, et mu USB hiire juhe oli katki sedamoodi, et mängus ringi rapsides pani otsad kokku ja masin kukkus hetkega. Kapist välja otsitud 5 aastat vana PS/2 taha ja arvuti töötab jälle nagu kulda.

Okei, lõppsõna nüüd.
Punkt 1 – Overclocking ei tasu vaeva. Silmaga märgatavat jõudluse kasvu ei tulnud ja aega võttis meeletult.
Punkt 2 – Enne alustamist mõtle järgi, kas sa ikka oled valmis selleks, et pead võib-olla lõpuks endale hoopis uue masina soetama.
Punkt 3 – Arvutid on keerulised. Naljakas tõdemus, aga tõsi. Kui tal on midagi katki, siis jama võib olla täiesti imekohas, nagu näiteks katkine hiirejuhe.

2 thoughts on “Overclocking, higi ja pisarad”

  1. Vist saab jah, välja arvatud GPU kohta käivad numbrid.

    BIOSega oli mul ka vahva kamm… üritasin teda updeitida. Plaadi peal oli spetsiaalne updater tool, lasin selle käima… downloadis midagi internetist ja siis käis arvutil see plõksti-restart. Updater läks katki ja pidin ta käsitsi registrist välja rookima. Ma ei taha teada mis oleks juhtunud, kui mu masin päris-biose-update kallal oleks parajasti olnud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *