Atlassian Summit 2013

Sel aastal leidis Summit aset parimal aastaajal San Francisco külastamiseks – oktoobri alguses. Soojast ilmast ning vihma ja udu puudumisest hoolimata ei toimunud üritus vabas õhus, vaid endiselt samas laohoonest ümber ehitatud konverentsikeskuses. Osalesime Proeksperdist sel aastal 2 inimesega, mõlemal võrdluseks varasem Summiti-kogemus.

Atlassian Summit 2013

Esimese päeva avasid traditsiooniliselt Atlassiani asutajad Scott Farquhar ja Mike Cannon-Brookes. Scott alustas kliendi tähtsuse teadvustamisega kogu tarkvaraarenduse protsessis – kõik algab ja lõppeb ju kliendiga. Kliendi tagasiside põhjal tehtud muudatused teevad sageli heast tootest suurepärase. Et neid muudatusi kliendini toimetada, peavad meeskonnad tõenäoliselt tihemini reliisima. Siin tulevadki mängu Atlassiani tooted (ConfluenceJIRA & DevTools), mis proovivad seda protsessi võimalikult mugavaks ning ladusaks teha.

Confluence

Teatavasti tulid Confluence versiooniga 5.1 välja blueprint‘id, mis võimaldasid mitut erinevat tüüpi sisu paremini üles ehitada. Product Requirements blueprint (PRB) oli neist üks oodatumaid, kuid sügavama integratsiooni puudumine JIRAga tähendas siiski palju käsitööd. Scott tutvustaski 1800-le ustavale Atlassiani-huvilisele jõuluks (ilmselt Confluence 5.4-ga) saabuvaid PRB täiendusi:

 • Nõuete tarbeks saab luua PRB baasil uue Confluence’i lehe ning sealt samast JIRAsse uue epic‘u – loomulikult need omavahel linkides.
 • Uusi nõudeid kirjeldades saab neist Confluence’st lahkumata teha JIRAsse story‘d, mis on lingitud vastava epic‘uga.
 • Lisaks hakkab saama Confluence lehti siduda ka otse JIRAs olevate sprint‘idega.

Keynote - full house

Foto: Seibert Media

Teine suurem uudis Atlassiani wiki-maailmast on Confluence Questions. Kes on näinud / kasutanud StackOverflow’d, tunneb sealgi ennast väga koduselt. Hetkel on asi beetas ja niikaua ka tasuta – huvilised kiirustage! Uue aasta alguses võib turule oodata juba ametlikku reliisi.

Summiti esimesel päeval reliisiti ka Confluence 5.3, parimad palad järgmised:

 1. Space Blueprints – uued ja kõledalt tühjad space‘id kuuluvad nüüd minevikku.
 2. Knowledge Base space blueprint – enam pole ettekäänet, miks teadmised üksnes töötajate peadesse peaksid jääma.
 3. Shared Links blueprint – meeldib linke jagada? Tee seda lihtsalt ja struktueeritult.
 4. Kasutajanimede muutmine – ammune pind silmast on lõpuks eemaldatud.
 5. … ja hulgi täiendusi nii makrodes kui mujal.

JIRA

JIRA poolelt oli the latest and the greatest teadaanne JIRA Service Desk lahendus. Enamus praeguseni turul olnud service desk tooteid olid “dinosaurused 90ndatest” – nägid jubedad välja, olid ebamugavad kasutada ning maksid palju raha. JIRA oma paindlikkuse ning kasutajasõbralikkusega on geniaalne platvorm service desk lahendusele, lisada oli vaja lihtsalt mõned täiendused:

 • Lihtsam / intuitiivsem kasutajaliides.
 • Service Level Agreement (SLA) tugi –  ülimalt visuaalne ja põhineb JQLil (ehk uued request‘id saavad vastavalt defineeritud kriteeriumitele endale automaatselt SLA külge).
 • Request‘ide automaatne queue‘desse saatmine.
 • Service desk‘ile spetsiifilised raportid.
 • Request‘idele vastuste pakkumine Confluence Knowledge Base‘i (KB) artiklitest ja request‘idest KB artikli loomise võimalus otse Confluence’i.

Väidetavalt osalesid selle toote salajases beetas mitmed Fortune 500 firmad ning andsid juba pärast paari nädalat proovimist suured tellimused sisse. Eks oma silm on kuningas, aga potentsiaali on, et nii mõnegi firma klienditugi või IT Service Desk saab sellega uue hingamise.

Atlassian Summit 2013 - Service Desk

JIRA 6.1, mis peaaegu Summitiga samaaegselt välja lasti, tõi endaga kaasa mitmeid elukergendajaid just administraatoritele:

 • LDAPis olevate kasutajate kasutajanimede muutmise võimalus – lõpuks ometi!
 • Otse issue vaates väljade lisamine / muutmine / eemaldamine.
 • Täiesti uus workflow editor – HTML5 ja puha.
 • Projekti key‘de muutmise võimalus.
 • Parem integratsioon Stash’iga.

Kasutajate poolt vaadatuna muutub vähem:

 • Issue otsingus saab määrata nähaolevaid veerge mugavalt ilma sealt lahkumata.
 • Uued emaili template‘d.
 • … ja mitmed väiksemad täiendused.

Paistab, et Atlassian on sihtimas suuremat raha – JIRA lähitulevik toob endaga kaasa justnimelt enterprise‘ide (ja administraatorite) jaoks huvitavaid täiendusi.

JIRA Agile (endise nimega GreenHopper) osas reklaamiti välja peagi saabuvad uuendused raportitele – nad saavad uued ja edevamad kuued ning Version Report hakkab kuvama  näiteks ka ennustuse täpsust (estimate accuracy).

DevTools

Loomulikult oli uudiseid ka paljude teiste Atlassiani toodete kohta. Mõned nopped:

 1. Stash:
  1. Branch‘ide semi-automaatne loomine JIRA issue‘de põhjal (eeltäidetud väljad).
  2. Pull request‘ide täiendused – code reviewer‘i valimise võimalus, branch‘iga seotud Bamboo build‘ide näitamine, seotud JIRA issue‘de kuvamine, parem merge.
  3. Täiendatud permission‘id.
 2. Bamboo – keskkondade kirjeldamise funktsionaalsus.
 3. HipChat – videokõned ja behind-the-firewall serveri beeta.

In the classroom (by Seibert Media)

Foto: Seibert Media

Add-on‘id

Nagu konverentsidel ikka, oli suur osa pinnast täidetud sponsorite boksidega. Summiti puhul olid nendeks erinevad firmad, kes esindatud add-on‘idega Marketplace’is.

 • Üks kurioosseim näide oli Uruguay firma moove-it – mehed demosid Zuki nimelist iPhone / iPad’i äppi JIRAle ja küsisid nõu, kuidas nad oma hinnastamispoliitikat peaks kujundama :)
 • Teine omapärasem boks oli TenXer‘i oma – eelmise aasta Summiti teise päeva keynote Jeff Ma müüs andmeanalüüsi lahendusi ning mängis vanade aegade mälestuseks külastajatega blackjack‘i. Mingi ime läbi õnnestus mul teda võita ning auhinnaks sain tema kirjutatud raamatu The House Advantage: Playing the Odds to Win Big In Business.

Asjalikuma poole pealt jäid silma:

 • Arsenale Dataplane – visuaalselt paeluvad graafikud ning väga paindlikud raportid võimaldavad värsket insight‘i JIRAs toimuvasse. Twitter’i agile guru Nick Muldoon (endine JIRA Agile pealik) andis igal juhul tellimuse sisse.
 • ALMWorksStructure add-on‘i poolest tuntuks saanud firma pesitseb meile päris lähedal – St Peterburgis. Igoriga (omanik) oleme aegajalt lähemat koostööd teinud ning ta tutvustas meile isiklikult Structure lähitulevikku. Neil on plaanis lisada nö genereeritud struktuurid, mis töötavad nende enda defineeritud keele pealt – see lisab JIRAle paljuoodatud SQLi sarnased võimalused (nagu grupeerimine, summeerimine jne) ja ka otsad custom development’i tarbeks! Alpha versiooni olevat oodata 2-3 kuu jooksul, kuid Igori arvutis osa koodi juba täitsa töötas.

Ettekanded

Lisaks tootetutvustustele ning sponsoritele oli konverentsil ka ohtralt talk‘e külalisesinejate ning kõikvõimalike Atlassiani tegelaste poolt. Räägiti näiteks sellest, kuidas:

 • NASA JIRA abiga kulgurid Marsile saatis.
 • Millist rolli Atlassiani tooted suurkorporatsioonide (loe: Twitter, LinkedIn, JPMorgan, Symantec, Orbitz jne) töös mängivad.
 • Performance-tuning‘u “maagiast” (Atlassiani toodete kontekstis loomulikult).
 • Tiimide dünaamikast.
 • Agile’ist.
 • Õigete otsuste langetamisest.
 • … ja paljust muust – vaata agenda‘t (ning varsti ka videosid).

Team!

Oleme oma töös põrkunud kokku paljude sarnaste probleemidega ning hea oli tõdeda, et ka mujal on hädade analüüsimiseks samu meetodeid kasutatud ning analoogsete lahendusteni jõutud. Teisalt hakkas mitme ettekande ajal natuke “igav” – ei teagi, kas asi oli natuke liiga kiretus ettekandjas või meie “liigsetes” kogemustes teatud toodete köögipoolega. Igatahes andis see tõuke mitmed ettekanded vahele jätta ning selle asemel hoopis network‘imisega tegeleda. Kuigi osad teadmised jäid kogumata, on pikas perspektiivis networking‘u ROI tõenäoliselt parem :)

Lõppsõna

Atlassian Summit hakkab võtma juba “päris” konverentsi mõõtmeid – rohkem kui 1800 osalejat, 5 paralleelset track‘i ja kuulsad esinejad – ehk siis rohkem valiku- ja tutvumisvõimalusi ning (teoorias) aina paranev sisu. Loomulikult omandab aina uhkemaid mõõtmeid ka kuulus Summit Bash! pidu – seekord vihaste linna-vaadetega City View at Metreon’is.

Summit Bash! 2013 at City View Metreon

Aga on ka varjupooli (võrreldes eelmiste kordadega): väikese-hubase-konverentsi-meie-tunde kadumine, ülerahvastatud (või lootusetult täis) ettekanderuumid / WCd, tõusev piletihind, langev toitlustuse kvaliteet jms pisemad hädad.

Siiski oli äärmiselt virgutav (taas) kohtuda inimestega, kes loovad tarkvaraarenduse maailma muutvaid tooteid, levitades seejuures lahedat ning veidrusi täis startupilikku kultuuri. Ei ole kerge kasvada suurfirmaks ning hoiduda kõiksugusest corporate BS-ist; ma loodan, et see õnnestub ka Proeksperdil. Summiti-laadsete ürituste tõeline väärtus peitub aga tegelikult inimestevahelises suhtluses – just selles, mida Atlassian oma toodetega üritab parandada ning millest tänapäevases digi-maailmas sageli puudu jääb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *