TechEd Europe 2014

Külastasime Kaupoga paari nädala eest Barcelonas Microsofti suursündmust TechEd 2014. Kokkuvõtvalt kirjeldades on tegemist Microsofti uusimate tehnoloogiate väljanäituse ning arengusuundasid tutvustava ettekannete formaadis korraldatud üritusega.  Meied huvitas peamiselt arendajatele suunatud ettekanded, mis keskendusid Microsofti arendusvahenditele, tehnoloogiatele ning nende rakendamisele – ehk kuidas teha vähema pingutusi suuri asju.  Kui meenutades 6 aasta eest samas paigas toimunud TechEdi, siis väga paljud tol ajal välja hõigatud arengusuunad on saanud meie igapäevaeluks. Vaatame, kuidas seekord läheb. Mõtteid järeleproovimiseks, -vaatamiseks ja seedimiseks tekkis igatahes hulgim.

Juba avakõnes rõhutati, et Microsofti fookus on praegusel hetkel pilv ja mobiilsus. Sellest tulenevalt oli väga suur osakaal terve nädal kestnud ettekannetel just nendel teemadel. Mobiilsus ja nutitelefon ei tähenda MS jaoks ainult Windows Phone’i, vaid ka kõiki teisi laiemalt levinud Google’i ja Apple’i nutiseadmeid. Lähtudes mobiilseadmete turusituatsioonist, on see igati mõistetav. Teiseltpoolt on võimalik oma pilveteenustega kasu lõigata sõltumata sellest, mis marki ja tüüpi seadmega lõppkasutaja neid teenuseid tarbib. Sellest tulenevalt Microsoft lihtsalt peab armastama ka konkurentide loodud telefone ja tahvelarvuteid. Pakkudes parimaid arendusvahendeid, et luua oma rakendusi mistahes laiatarbe nutiseadmele, on üks meeldejäävamaid märksõnu sellel teel. Oleme viimasel ajal tihedamalt kokku puutunud Microsofti Azure platvormile pilverakenduste arendustega. Väga paljud ettekanded neist võimalustest ja arenduse parimatest praktikatest leidsid äratundmist. Järelikult oleme õigel teel.

Pilv, pilv ja veelkord pilv. Tulevik on pilves. Arendajad on ka pilves. On ju oluline tegeleda ainult enda põhiäriga ning arendada enda toodet ja pakkuda enda teenuseid. Kõik muu nagu süsteemsed turvauuendused, riistvara, varundus ja muu säärane usaldada teenusepakkujale. Usalda, et sinu asjad on turvaliseimas paigas ning teenindavad sind ja sinu kliente skaleeruvalt ning laitmatult 24/7. Globaalse turu jaoks suunatud rakenduste jaoks on see juba möödapääsmatu.

Kuulasin ka paari ettekannet, mis oli fokuseeritud äriotsuseid tegevatele IT spetsialistidele.  Ühes sellises võrreldi Microsofti positsiooni konkurentidega. Tõsiasi on, et Microsoft pole Gartneri raportite järgi ühegi spetsiifilise valdkonna liider, kuid ta on igas valdkonnas innovatsiooni ja turuosa liidrite hulgas väga silmapaistev. Ning aastate lõikes oma positsiooni aina tugevdav. Huvitava märkusena jäi meelde, et Moore’i seadus kehtib ka pilveteenuste kohta. Analoogiliselt algupärase tähendusega saab sama raha eest iga kahe aasta tagant kaks korda rohkem pilveteenust. Et maailma suurimate jaoks on pilv ja pilveteenused suur arendussiht, siis pole oluline, kes on hetkel hinnaliider. Endiselt on kõige olulisem, kuidas kiirelt turule tulla ning oma toodet kiirelt arendada. Google, Amazon ja Microsoft on teinud mõõtmatuid investeeringuid arvutuskeskustesse ning sellest tulenevalt hakkavad massiefekti tulemusena hinnad langema. Kaugeleulatuvalt prognoositakse, et teised majutusteenuseid pakkuvad ettevõtted peavad leidma endale niššiturge. Kokkuvõtvalt äriotsuste tegijatele – ole innovaator või tehnoloogia jälgija ja varajane kasutuselvõtja, et mitte maha magada võiduvõimalust. Sa oled aga kindel kaotaja, kui muutused tabavad sind üllatusena. Vaid esimesed jaololijad jagavad piruka. Teised võitlevad purude pärast.

Eks neid mõtteid tekkis veelgi. Peab veel seedima. Head koodi ja töötavat tarkvara on ka vaja teha.