Kuidas UPS uuele elule ärkas

Mõnikord on nii, et keegi tuleb mingi ideega välja ja ilma pikema mõtlemiseta ütled, et teeme ära. Nii oli ka selle AK sooviga juhtida kahte võrgust köetavat lampi (Ma ei hakka siin rääkima millised need kaks lampi olid, sest siis peaks väikesed lapsed teise tuppa viima). AK jutust võib jääda natuke ekslik mulje, et vana UPS toodigi minu tuppa ja peale paari raja tinaga ühendamist oligi soovitud tulemus käes. Kahjuks päriselus pole kõik nii lihtne. Kui päris aus olla, siis see UPS ei oma antud asja juures eriti suurt tähtsust. Aga nüüd asja juurde.

Nagu tavaliselt algavad kõik asjad spetsifikatsioonist. Antud projekti pojukese juures oli asi küllaltki lihtne. Oli vaja lihtsalt kahte väikese võimsusega koormust kontrollitavalt ühendada elektrivõrku. See elektrivõrku ühendamine pidi olema kontrollitud PC poolt. Kohe alguses sai ära otsustatud, et lampide lülitamine tuleb releedega ja arvutiga liides on vana hea RS232. Mikrokontrolleriks, mis sööb RS232-te ja juhib releesid sai valitud Atmeli Atmega88 kahel põhjuselt. Esiteks olin ma seda mitmeid kordasid edukalt kasutanud ja teiseks oli antud kontrolleril kõik ettenähtud lihtsalt teostatav. Silmas tuleb pidada, et antud juhul oli meil tegemist prototüübi tegemisega, kus riisvara hind ei oma suurt tähtsust. Kui tegemist oleks tootmisesse mineva asjaga, siis omaks mõtet ajaline panus kasutamaks odavamaid, kuid ebamugavaimaid lahendusi.

Esimene samm oli siis kogu see kompott peas natukene läbi seedida ja teha riistvara skeem. Viimasel ajal olen skeemide ja PCB tegemiseks kasutanud sellist industrial grade softi nagu Altium Protel (DXP). Kui keegi küsiks kust said, siis vastus oleks, et jumal andis. Skeem ise kukkus välja selline ja suurema skeemi saab siit või pildil klõpsides:
Relay Board Schematic

Continue reading “Kuidas UPS uuele elule ärkas”