Testide automatiseerimine on alati kahe otsaga asi, võimaldades küll testijate igapäevatööd kergendada, kuid sama kergesti võib sellega hoopis probleeme juurde luua. Kuidas toimida, et õnnestuda? Automaattestide juurutamisel võib ette tulla mitmeid probleeme, mõned tüüpilisemad komistuskivid:
- Automatiseerimine vabal hetkel. Automaattestide loomisega tegeletakse siis, kui selleks on aega – projekti töös tekkivate “aukude” täiteks, omast ajast jne. Puudub vajalik pühendumus.
- Puudulikud eesmärgid. Milleks me üldse automaattestidega vaeva näeme? Aja säästmiseks, testimise lihtsustamiseks, testide katvuse parandamiseks? Testijate motiveerimiseks? Kõike korraga tõenäoliselt ei ole võimalik saavutada, inimeste eesmärgid on erinevad ja kui neid selgelt välja pole öeldud, on lihtne feilida.
- Kogemus. Õigemini selle vähesus või puudumine. Automaattestid võivad kergelt muutuda haldamatuks džungliks, kui neid arendavate inimeste teadmised tarkvaraarenduse põhitõdedest on puudulikud.
- Inimesed vahetuvad. Automatiseerimise õppimine võtab aega ja kui meeskonnaliikmed tihti vahetuvad, kaob ka omandatud kogemus.
- Tahtmatus testida. Paljude inimeste jaoks on automatiseerimise protsess huvitavam, kui tarkvara testimine. Automatiseerimine võib muutuda mugavaks vabanduseks, miks testimisele vähem pühenduda. Sellisel juhul ei ole ka automatiseerimise väljund testimise seisukohalt tihti suurem asi.
- Tehnilised üksikasjad. Kuidas tarkvara automatiseerida, on tehniliselt huvitav ülesanne, kuid liigne keskendumine tehnilistele probleemidele võib tähendada vajadustele üldse mitte vastavat tulemust.
Continue reading “Kuidas testide automatiseerimisel õnnestuda”