JAOO 2009 – jätkub

… Jätkub JAOO 2009 ülevaade …

Võib-olla oli isegi hästi, et eelmisel päeval sai varakult hotelli. Teise päeva hommiku keynote’i tuli andma Haskell’i looja ja promoja Micosoftist, Simon Peyton-Jones. Kes veel ei tea, siis Haskell on vägev funktsionaalse progemise keel. Üleüldse räägiti konverentsil suhteliselt palju funktsionaalsest programmeerimisest ja kuidas selle abil näiteks concurrency probleeme lahendada. Aga tagasi sessiooni juurde. Peale lühikursust, kuidas Haskellis progeda, hakkas Simon rääkima type-class’idest. Ehk siis, Java inimesele klassi sarnastest asjadest, mida funktsionaalses progemises muidu ei ole ja mis sai just-just Haskelli tehtud. Kokkuvõtteks, see sessioon tekitas tunde, et peaks kunagi seda funktsionaalse progemise asja lähemalt vaatama ja koolis õpitut natuke meelde tuletama.

Teisel päeval oli track nimega „Java Now“ ja mina, tubli developer, veetsin enamus päeva seal. Ehk siis neli sessiooni viiest. Võib-olla asi jäi väheke ühekülgseks, kuna enamus esinejaid oli Spring Source’ist, aga muidu oli suht kasulik. Esimene oli Rod Johnson, kes rääkis miks, liiguti keerulise J2EE pealt kergekaalulise vabavara peale. Rodi järgi oli põhimõte selles, et J2EE hiilgeaegadel peeti developerit selliseks alamaks olendiks. Talle oli vaja kõik ette kirjutada, et ta teeks kõik nii nagu vaja. Ka standardid ja keerulised protokollid. Oma osa oli ka väidetavasti ex-Corba inseneeridel, kes tahtsidki nimelt keerukust, et oma fetišit rahuldada. Tänapäeval on developer aga kunn, kuna tema käes on võim teha mida iganes, et asi ilus välja näeks – väikesed tükid, mida kokku pannes saab teha suuri asju. Kuna Rod ise Springi mees, siis kogu jutu illustreerimiseks kasutati kõvasti Springi näiteid
Continue reading “JAOO 2009 – jätkub”

JAOO 2009

JAOO 2009 konverentsist on küll möödunud tükk aega, lõpuks leidsin aega teha üks väike kokkuvõte seal nähtud asjadest. Kõigepealt kiidaks üleüldse kogu konverentsi. Ütleme, et kui oled kadunud oma projektide sisse ja teed pidevalt samu asju samas kontekstis, siis sellist tüüpi konverents aitab nö. august välja. REST, Cloud, Jazz on vaid vähesed hetkel moes olevad „vidinad“, mille olemasolust seal aimu sai.

Olgu, esimene päev siis. Keynote tegi üks vanakooli mees, Barry Boehm, teemaks agiilne lähenemine arhitektuurile. Üldiselt vana eriti midagi uut ei rääkinud – jaga aga oma proge juppideks ja agiilsus tuleb mühinal. Ehk siis, UI, liidesed, äriloogika jms. Esimeseks sissejuhatavaks sessiooniks oli täiesti piisav.

Järgmine sessioon oli juba tõsisem ja natuke kasulikum. Frank Buschman Siemensist rääkis, kuidas oma tarkvarale sobivat arhitektuuri valida. Või õigemini, jagas näpunäiteid, kuidas otsustada arhitektuuri valikul lähtudes domeeni (ma ei oska paremat nime anda, võibolla teema) omadustest. Näiteks, kui sul on domeen seotud mingi käitumise jälgimisega, siis peaksid kasutama „observer design“ paradigmat. See tähendab, et on „app“ mis hoiab olekut, kliendid ühenduvad appi külge ja kui staatus muutub, siis kliente teavitatakse sellest. Läks vist juba liiga detailseks, aga jutt iseenesest kasulik.
Continue reading “JAOO 2009”