TechEd Europe 2014

Külastasime Kaupoga paari nädala eest Barcelonas Microsofti suursündmust TechEd 2014. Kokkuvõtvalt kirjeldades on tegemist Microsofti uusimate tehnoloogiate väljanäituse ning arengusuundasid tutvustava ettekannete formaadis korraldatud üritusega.  Meied huvitas peamiselt arendajatele suunatud ettekanded, mis keskendusid Microsofti arendusvahenditele, tehnoloogiatele ning nende rakendamisele – ehk kuidas teha vähema pingutusi suuri asju.  Kui meenutades 6 aasta eest samas paigas toimunud TechEdi, siis väga paljud tol ajal välja hõigatud arengusuunad on saanud meie igapäevaeluks. Vaatame, kuidas seekord läheb. Mõtteid järeleproovimiseks, -vaatamiseks ja seedimiseks tekkis igatahes hulgim.

Juba avakõnes rõhutati, et Microsofti fookus on praegusel hetkel pilv ja mobiilsus. Sellest tulenevalt oli väga suur osakaal terve nädal kestnud ettekannetel just nendel teemadel. Mobiilsus ja nutitelefon ei tähenda MS jaoks ainult Windows Phone’i, vaid ka kõiki teisi laiemalt levinud Google’i ja Apple’i nutiseadmeid. Lähtudes mobiilseadmete turusituatsioonist, on see igati mõistetav. Teiseltpoolt on võimalik oma pilveteenustega kasu lõigata sõltumata sellest, mis marki ja tüüpi seadmega lõppkasutaja neid teenuseid tarbib. Sellest tulenevalt Microsoft lihtsalt peab armastama ka konkurentide loodud telefone ja tahvelarvuteid. Pakkudes parimaid arendusvahendeid, et luua oma rakendusi mistahes laiatarbe nutiseadmele, on üks meeldejäävamaid märksõnu sellel teel. Oleme viimasel ajal tihedamalt kokku puutunud Microsofti Azure platvormile pilverakenduste arendustega. Väga paljud ettekanded neist võimalustest ja arenduse parimatest praktikatest leidsid äratundmist. Järelikult oleme õigel teel.

Pilv, pilv ja veelkord pilv. Tulevik on pilves. Arendajad on ka pilves. On ju oluline tegeleda ainult enda põhiäriga ning arendada enda toodet ja pakkuda enda teenuseid. Kõik muu nagu süsteemsed turvauuendused, riistvara, varundus ja muu säärane usaldada teenusepakkujale. Usalda, et sinu asjad on turvaliseimas paigas ning teenindavad sind ja sinu kliente skaleeruvalt ning laitmatult 24/7. Globaalse turu jaoks suunatud rakenduste jaoks on see juba möödapääsmatu.

Kuulasin ka paari ettekannet, mis oli fokuseeritud äriotsuseid tegevatele IT spetsialistidele.  Ühes sellises võrreldi Microsofti positsiooni konkurentidega. Tõsiasi on, et Microsoft pole Gartneri raportite järgi ühegi spetsiifilise valdkonna liider, kuid ta on igas valdkonnas innovatsiooni ja turuosa liidrite hulgas väga silmapaistev. Ning aastate lõikes oma positsiooni aina tugevdav. Huvitava märkusena jäi meelde, et Moore’i seadus kehtib ka pilveteenuste kohta. Analoogiliselt algupärase tähendusega saab sama raha eest iga kahe aasta tagant kaks korda rohkem pilveteenust. Et maailma suurimate jaoks on pilv ja pilveteenused suur arendussiht, siis pole oluline, kes on hetkel hinnaliider. Endiselt on kõige olulisem, kuidas kiirelt turule tulla ning oma toodet kiirelt arendada. Google, Amazon ja Microsoft on teinud mõõtmatuid investeeringuid arvutuskeskustesse ning sellest tulenevalt hakkavad massiefekti tulemusena hinnad langema. Kaugeleulatuvalt prognoositakse, et teised majutusteenuseid pakkuvad ettevõtted peavad leidma endale niššiturge. Kokkuvõtvalt äriotsuste tegijatele – ole innovaator või tehnoloogia jälgija ja varajane kasutuselvõtja, et mitte maha magada võiduvõimalust. Sa oled aga kindel kaotaja, kui muutused tabavad sind üllatusena. Vaid esimesed jaololijad jagavad piruka. Teised võitlevad purude pärast.

Eks neid mõtteid tekkis veelgi. Peab veel seedima. Head koodi ja töötavat tarkvara on ka vaja teha.

 

3. koht “ICT BasketBall 2012” korvpalliturniirilt

Ei käinud me Raplas turismireisil, vaid näitasime ka head mängu.
Laupäeval (19. mail) toimus Elioni poolt korraldatud korraldatud korvpalli turniir, mis esmakordselt oli avatud kõigile ITL-i firmadele. Kandis  see nime “ICT BasketBall 2012”. Kui senimaani olid need Elioni kossutiimide sisesed meistrivõistlused, siis selle aastaga jätsime me märgi maha ning olime esimesed väljast tulnud, kes saanud sellelt turniirilt medali. Suurepärane saavutus!

Tänan veelkord kõiki kaasmängijaid. Kõik olid korralikult mehe eest väljas ning oli näha, et tahtejõuga võib väga palju saavutada. Jätsime korraliku märgi maha. Ka nüüd, paar päeva hiljem, on emotsioonid ja adrenaliin veel laes. Läksime mäng-mängult ainult paremaks ning platsil valdas tõeline meeskonna mäng ja -tunnetus. See ongi see, mis korvpallis loeb. Proeksperdi korvpalli meeskond ootab uusi väljakutseid!

Lühidalt mängudest:
Juba mängude ajal oli näha, et meie alagruppi on sattunud teiste alagruppidega võrreldes kõvemad pähklid. Ja nagu algul tundus ja hiljem veendusime, oli meie meie alagrupis ka tulevane (ka eelmiste kordade) võitja Elioni Võrguarendus. Vaatamata sellele, et meie esimene mäng Leviraga oli rabe ja pisut närviline, saime neilt kerge võidu. Teine alagrupi vastane Ericsson oli näidanud eelnevalt küll väga head mängu ning väärinuks kindlasti vähemalt veerandfinaali kohta, kuid siin olime otsustavale mängule hästi keskendunud ning saime mängu kiiresti enda kasuks käima. Veerandfinaalis küll võitsime Regiot, kuid meie mäng oleks võinud olla parem. Poolfinaalis kohtusime jällegi Elioni Võrguarendusega. Kuigi alagrupi mängus kaotasime veenvalt ning näisime üsna jõuetud, siis poolfinaaliks tegime järeldusi ja mängisime juba väärikamalt ning me isegi juhtisime kuni teise poolaja keskpaigani. Siis võttis Elion oma. Kolmanda koha mängus mängisime üle Elisa. Selles mängus võitsime tänu kiirele ja agressiivsele mängule.
Vahepeal toimus ka kolmeste viskevõistlus, mille pani kinni Kaarel.

Täname Elioni korraldusmeeskonda suurepäraselt läbiviidud ürituse eest ning kõiki osalejaid, kes konkurentsi tulid pakkuma.
Rohkem pilte sündmusest: siit  (allikas: http://www.facebook.com/EestiITL)
Facebooki laikimised siia: http://www.facebook.com/proekspert

Meeskond: Tarvet, Raido, Anvar, Margus, Kaarel, Aivar, Rasmus, Andrel, Marek  ja meie fänn (kes ka ei jäänud medalita).

Proeksperdi korvpalli meeskond.
Mai 2012

Kuidas muutub IT lähima 10 aasta jooksul

Nüüdseks juba eelmise aasta novembis külastasime Microsofti igaaastast tarkvara arendajatele ja IT professionaalidele suunatud konverentsi TechEd 2008. Toimumiskohaks oli Barcelona, kus osalejaid oli hinnanguliselt üle nelja tuhande. Eestist oli kohal umbes 36 osavõtjat. Esinejateks olid Microsofti nimekad ja asjatundlikud spetsialistid ning visionäärid. Terve nädala jooksul toimus paralleelselt üle kolmesaja ettekande, mille hulgast võis igaüks enda jaoks koostada kava just teda huvitavatest teemadest. Räägiti kõigest, millega me tarkvaraarenduses kokku puutume ning erinevatest Microsofti tehnoloogiatest ning nende homsest päevast.

Continue reading “Kuidas muutub IT lähima 10 aasta jooksul”